Delegacja UJ z wizytą w Hongkongu

W dniach 19-22 czerwca 2016 r. delegacja UJ udała się z wizytą do Hongkongu. W skład delegacji weszli rektor UJ prof. Wojciech Nowak, dyrektor Instytutu Bliskiego iDalekiego Wschodu i były Ambasador RP w Malezji, Brunei i na Filipinach prof. Adam W. Jelonek oraz mgr Małgorzata Osińska z IBiDW.

Celem wizyty było zintensyfikowanie relacji naukowo-badawczych uczelni w Hongkongu z naszym uniwersytetem oraz wskazanie nowych kierunków współpracy akademickiej a także udział w uroczystościach z okazji 25-lecia założenia jednej z najlepszych azjatyckich uczelni, the Hong Kong University of Science and Technology (HKUST).

Wizyta delegacji UJ rozpoczęła się od uroczystej Gali upamiętniającej krótką, lecz pełną sukcesów historię HKUST. W Gali oprócz naszej delegacji udział wzięło kilkudziesięciu rektorów i prezydentów uczelni wyższych z całego świata, wielu przedstawicieli nauki a także przedstawiciele władz Hongkongu.

Następnego dnia delegacja UJ wzięła udział w niezwykle interesującym kongresie Times Higher Education Summit, na którym czołowi przedstawiciele świata nauki z różnych kontynentów dyskutowali o współczesnych problemach i wyzwaniach stojących przed szkolnictwem wyższym. Jeszcze tego samego dnia nasza delegacja spotkała się z najwyższymi przedstawicielami HKUST, wśród których znaleźli się: prezydent HKUST prof. Tony F. Chan, wiceprezydent HKUST dr Eden Woon oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych prof. James Lee. W trakcie tego spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy akademickiej pomiędzy obiema uczelniami.

Kolejnego dnia delegacja UJ udała się na spotkanie z Hong Kong Polytechnic University (PolyU). W rozmowach oprócz wiceprezydent PolyU, prof. Angeliny Yuan udział wzięli przedstawiciele PolyU, którzy kilkanaście dni wcześniej byli z wizytą w Krakowie, odwiedzając również naszą uczelnię. Byli to: wiceprezydent PolyU, prof. Kwok-yin Wong, dziekan Wydziału Inżynierii, prof. H.C. Man, oraz dyrektor Katedry Geografii, prof. Xiaoli Ding, a także Ivy Leung odpowiedzialna za promocję i organizację wydarzeń kulturalnych oraz Wynne Wong z Biura Współpracy Międzynarodowej. Obie strony zgodziły się nakreślić szczegółowe kierunki i możliwe obszary wspólnych działań. Podjęto również temat nawiązania współpracy pomiędzy obiema instytucjami w ramach ogłoszonego przez Chiny programu: „Jeden pas, jedna droga". Na spotkaniu potwierdzono też zgodę na współpracę nad wspólnym programem MBA, na temat którego rozmowy zapoczątkował prof. Jelonek wraz z Małgorzatą Osińską na roboczym spotkaniu z prodziekan Wydziału Biznesu, dr Pamsy Hui. Po owocnych rozmowach delegacja UJ udała się na zwiedzanie kampusu PolyU, gdzie największe wrażenie na zwiedzających zrobił budynek Szkoły Dizajnu, zaprojektowany przez słynną architekt, Zahę Hadid.

Ostatniego dnia wizyty nasza delegacja udała się do pobliskiego Makau, gdzie została przyjęta przez Rektora University of Macau, prof. Wei Zhana oraz jego doradcę, prof. Da Hsuan Fenga, z którymi również podjęto rozmowy na temat możliwości nawiązania bliższej współpracy akademickiej, ponownie skupiając się wokół wspomnianej już wcześniej inicjatywy „jeden pas, jedna droga". Z kolei na spotkaniu z przedstawicielami Wydziałów Nauk Społecznych i Humanistycznych University of Macau, które reprezentowali odpowiednio: prof. Timothy A. Simpson oraz prof. Jianguo Shi, obie strony podjęły rozmowy na temat współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami oraz zaprezentowały historię a także najnowsze wyniki i osiągnięcia naukowe swoich uczelni.

We wszystkich uroczystościach oraz spotkaniach delegacja UJ mogła liczyć na wsparcie ze strony Konsulatu Generalnego RP w Hongkongu. Na szczególną uwagę i podziękowanie zasługuje zaangażowanie i pomoc Konsula Generalnego Mirosława Adamczyka, która również przyczyniła się do sukcesu tego wyjazdu.

tekst: mgr Małgorzata Osińska

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego