Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Bibliotece Jagiellońskiej znowu można podziwiać cenne manuskrypty muzyczne

W Bibliotece Jagiellońskiej znowu można podziwiać cenne manuskrypty muzyczne

Organizowana od lat w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena „wystawa rękopisów muzycznych, pierwodruków i szkiców w Bibliotece Jagiellońskiej zawsze staje się tym pierwszym, symbolicznym akordem festiwalowej symfonii. Muzyczną podróż zaczynamy od wejścia do tajemniczego ogrodu pierwszych kompozytorskich pomysłów rzucanych spontanicznie spontanicznie na kartki papieru, pierwotnych szkiców” – napisała w okolicznościowym liście Elżbieta Penderecka, prezes organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Beethovena.

– Symfonia znaczy współbrzmieć. W jej osnowę wpisana została idea harmonii, jak powiedział Gustaw Mahler - budowanie świata, świata człowieka. Beethoven budował swój świat symfonii z kontrastów, ale z jednego ziarna, jak w słynnej V symfonii. Tworzył muzykę z gestów mocnych i bohaterskich jak w „Eroice”. Kreował narrację z dźwięków i słów przesłania jak w IX symfonii – stwierdziła Elżbieta Penderecka.

– Na tegorocznej wystawie możemy zobaczyć m. in. autografy symfonii Josefa Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta, tych, którzy tworzyli styl wieku oświeconego umysłu. W tym klasycznym kontekście możemy podziwiać autografy Beethovena, który przekraczał tradycyjne granice. W symfonicznej rodzinie nie zabraknie romantyków – Franza Schuberta, Roberta Schumanna czy Felixa Mendelssohna i jego pejzażowej III symfonii „Szkockiej”. Linia inspirującego beethovenowskiego symfonizmu prowadzi też do muzyki Antona Brucknera. Inspiracje Beethovenem możemy usłyszeć także u symfoników polskich – Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego – napisała prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Przypomniała także, zawarte w „Rozmowach lusławickich”, wyznanie Krzysztofa Pendereckiego:

– Fascynuje mnie beethovenowski szeroki oddech, długie ekspozycje i niekończące się przetworzenia. […] Myślę, że artysta musi przekraczać granice, konwencje, estetyczne przyzwyczajenia, a co najważniejsze, przekraczać siebie samego.

Wernisaż wystawy prowadził dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Remigiusz Sapa. Obecni byli też m.in. rektor UJ prof. Jacek Popiel, prorektor prof. Jarosław Górniak, były dyrektor Biblioteki prof. Zdzisław Pietrzyk oraz znakomita skrzypaczka Anne-Sophie Mutter.

Prof. Jacek Popiel powtórzył swoje słowa, które padły na otwarciu wystawy przed dwoma latami: – To miejsce – Biblioteka Jagiellońska, pozostanie na zawsze nie tylko domem Beethovena, ale też Krzysztofa Pendereckiego. Kiedy w 1997 roku otwieraliśmy pierwszą wystawę towarzyszącą Festiwalowi, mieliśmy wrażenie, że jest to niemożliwe, żeby to wydarzenie trwało tyle lat. Trwa i jesteśmy przekonani, że będzie trwało zawsze.

– Pamiątki twórczości wielkich kompozytorów znajdujące się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej są świadectwem ogólnoeuropejskiej kultury. Dziedzictwo to pokazuje, że kultura łączy nas w świecie rozdzieranym przez konflikty, jest ona wartością podstawową. Nawet wówczas, kiedy świat przechodzi okres kataklizmów, kiedy wszyscy jesteśmy myślami wśród naszych ukraińskich przyjaciół. Niech dźwięk muzyki będzie wyrazem naszej jedności z nimi – dodał rektor UJ.

Podczas wernisażu odbył się także recital fortepianowy, podczas którego Krzysztof Książek wykonał wariacje C-dur na fortepian W. A. Mozarta oraz mazurki i barkarole Chopina.

Temat przewodni wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej brzmi: "Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu". Ekspozycja ukazuje postać Beethovena jako kluczowej postaci w historii muzyki symfonicznej.

Prezentowane rękopisy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, a także z prywatnych zbiorów Elżbiety Pendereckiej.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Widok zawartości stron Widok zawartości stron