Kolejna edycja "Koncertów przy Białym Fortepianie"

W czwartek 9 października 2014 roku w II Katedrze Chorób Wewnętrznych UJ CM im. prof. Andrzeja Szczeklika odbył się koncert Mieczysława Szlezera (altówka) oraz Danuty Mroczek-Szlezer (fortepian). Wybitni muzycy zainaugurowali w ten sposób kolejny sezon, przeznaczonych dla pacjentów, koncertów na słynnym białym fortepianie profesora. Program wypełniły utwory Franza Schuberta, Gabriela Farue'a i Camille Saint-Saens.

Comiesięczne występy artystów w auli przy Skawińskiej 8 to już tradycja, zapoczątkowana przez patrona kliniki, obecnie kontynuowana przez prof. Jacka Musiała, kierownika II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. Pierwszy koncert odbył się 29 listopada 2013 roku, w przeddzień imienin prof. Andrzeja Szczeklika. Do tej pory odbyło się osiem wyjątkowych spotkań, przygotowanych specjalnie z myślą o pacjentach. Wystąpili na nich wybitni artyści, jak Edyta Piasecka-Durlak, solistka Opery Krakowskiej czy pianistka prof. Mariola Cieniawa. Swoje umiejętności zaprezentowali także młodzi, bardzo uzdolnieni muzycy. Koncerty spotkają się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony pacjentów, którzy dzięki muzyce mogą choć na chwilę oderwać się od szpitalnej codzienności.

Opiekę nad spotkaniami sprawują dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, ceniony teoretyk muzyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Silvia Bruni, muzykolog reprezentująca Zespół Studencki PAUeczka Akademicka.

Zdjęcia: Jerzy Sawicz

Data opublikowania: 09.10.2014