Konferencja "Mirosław Dzielski (1941-1989): filozofia - gospodarka - państwo"

Konferencję "Mirosław Dzielski (1941-1989): filozofia - gospodarka - państwo" zorganizował Instytut Filozofii UJ wraz z Krakowskim Towarzystwem Przemysłowym i Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie w 25. rocznicę śmierci M. Dzielskiego. Dzielski argumentował, wbrew wielu naturalistycznie nastawionym myślicielom, że człowiek jest zasadniczo wolny. Według niego szczególnie ważna jest wolność wyboru i tworzenia, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, które nie powinne być ograniczane przez państwo. Był założycielem Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowgo i inicjatorem wielu przedsięwzięć zmierzających do wprowadzenia wolnego rynku w Polsce. Należał do grupy filozofów pracujących na rzecz pogodzenia filozofii liberalnej w gospodarce z nauką kościoła katolickiego. Dzielskiego idee i działania wpłynęły na zmianę krajobrazu intelektualnego w Polsce po 1989 roku.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był analizie filozofii Dzielskiego. W drugim dniu miały miejsce dwa panele, "Wizje polskiego liberalizmu 1982-1990" i "Polska przedsiębiorczość - fakty i wizje". Gościem honorowym konferencji był Michael Novak, autor książki "Duch demokratycznego kapitalizmu".

Zdjęcia: Tomasz Placek

Data opublikowania: 13.10.2014