Profesorowie z UJ powołani do Rady Ochrony Zabytków

Prof. Jacek Purchla z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych i dr hab. Piotr Dobosz z Wydziału Prawa i Administracji zostali członkami Rady Ochrony Zabytków kadencji 2016-2020.

Inauguracyjne posiedzenie odbyło się 28 czerwca w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich. W jego trakcie dyskutowano nad problemami ochrony pomników historii w Polsce. Zwrócono w szczególności uwagę na potrzebę zagwarantowania odpowiedniej ochrony otoczenia zabytków uznanych za pomnik historii, jak i właściwego nadzoru konserwatorskiego nad tymi obiektami.

Wskazywano również na potrzebę wzmocnienia współpracy administracji konserwatorskiej, dysponentów zabytków, jak i samorządu lokalnego, w celu zapewnienia właściwego zarządzania miejscami uznanymi za posiadające szczególne znaczenie dla kultury.

Rada Ochrony Zabytków jest organem opiniodawczo-doradczym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do jej zadań należy wydawanie opinii w sprawach dotyczących w szczególności: założeń do projektu krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami i projektu tego programu, oceny realizacji zadań wynikających z koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju w odniesieniu do zabytków, ochrony pomników historii oraz projektów aktów prawnych dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim