Katedra Unii Europejskiej im. Jeana Monneta dla prof. Janusza Węca

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej przyznała prof. Januszowi Węcowi Katedrę Unii Europejskiej im. Jeana Monneta, która będzie realizowała projekt "European Union in Crisis - What Is Wrong and How to Fix It? (EUCRIS)". Laureat na co dzień pracuje w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, której jest kierownikiem.

Zgłoszony projekt został bardzo wysoko oceniony przez zespół międzynarodowych ekspertów, uzyskując aż 96 punktów na 100 możliwych. Na uwagę zasługuje również fakt, że w wyniku tegorocznej selekcji tylko 20 proc. złożonych wniosków zaopiniowano pozytywnie.

Program Jeana Monneta adresowany jest do uniwersytetów w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz do uczelni wyższych z pozostałych krajów zainteresowanych rozwojem nowych projektów edukacyjnych i badań naukowych w zakresie integracji europejskiej. Wspomaga także działania ekspertów mających bogate doświadczenie dydaktyczne i naukowe w tej dziedzinie. Realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia pozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego w międzynarodowej sieci Jean Monnet Chair Holders.

Janusz Węc jest profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej najnowszej i stosunków międzynarodowych. Kieruje Katedrą Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest członkiem i ekspertem wielu krajowych i zagranicznych instytucji oraz towarzystw naukowych, jak Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe, Instytutu Kościuszki, Towarzystwa Instytutu Zachodniego w Poznaniu czy Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor ponad 200 publikacji naukowych, w tym 18 monografii i syntez, na temat ustroju Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej, integracji europejskiej i pozaeuropejskiej, stosunków polsko-niemieckich, najnowszej historii Niemiec, a także niemieckiego systemu politycznego.

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim