Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS Winter Cup

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS <span lang='en'>Winter Cup</span>

Zakończyła się 22. edycja Akademickiego Pucharu Polski AZS Winter Cup. Końcówka cyklu była intensywna, ale jakże emocjonująca i udana dla reprezentantów UJ. Maja Chyla nie zawiodła i tradycyjnie już zdominowała rywalizację wśród kobiet, zgarniając dwie Kryształowe Kule. Dużą niespodziankę sprawił Stanisław Hejmo, który po zwycięstwie w finale zawodów na zakopiańskiej Harendzie, rzutem na taśmę zgarnął trofeum za slalom gigant. Drużynowo męski zespół UJ zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Choć w ostatnim miesiącu zima nie rozpieszczała, to organizatorzy AZS Winter Cup dołożyli wszelkich starań, aby zorganizować trzy ostatnie edycje Akademickiego Pucharu Polski. Jak radzili sobie nasi reprezentanci w pierwszej części rywalizacji Akademickiego Pucharu Polski przeczytacie na stronie azs.uj.edu.pl/aktualnosci.

Druga decydująca część wygląda następująco.

IV - eliminacja, Zawoja 9.02.2024 r.

Walka z naturą rozpoczęła się od Zawoi, gdzie mimo wysokiej temperatury, warunki na trasie były jedne z lepszych w sezonie. Pod nieobecność Mai Chyli, najlepsi w naszej drużynie okazali się Stanisław Hejmo (5. GS) i debiutant w tym sezonie, Jan Valette (7. SL). Zespołowo dało to zawodnikom z UJ ich "ulubione" trzecie miejsce.

V eliminacja, Czarna Góra 23.02.2024 r.

Piąta edycja miała odbyć się na stoku w Jurgowie, ale totalna odwilż zmusiła organizatorów do przeniesienia się nieopodal, do Czarnej Góry na GrapaSki. Na stoku wystawała już ziemia, ale kilogramy soli utrzymały trasę w ryzach i pozwoliły na rozegranie zawodów. Podwójne zwycięstwo odniosła Maja Chyla, choć Zofia Zdort (SUM Katowice) mocno deptała jej po piętach. Stanisław Hejmo znów udowodnił, że lubi Litwinkę i tym razem zajął trzecie miejsce w slalomie gigancie (rok temu był pierwszy) i szóste w slalomie. Z dobrej strony znów pokazał się Jan Valette, który dwa razy był siódmy.

FINAŁ, Zakopane 1.03.2024 r.

Finałowa edycja była zaplanowana na bardzo wymagający stok Palenica 1 w Szczawnicy, jednakże na początku marca nie można było już uświadczyć tam śniegu. Planów „B” było kilka, m.in. Kasprowy Wierch czy Rusiń-Ski, ale padło na niezawodną Harendę, gdzie w grudniu rozpoczynał się cały cykl zawodów. W związku z ograniczaną trasą na slalomie pojawiły się figury wymuszone przez wyłaniające się gdzieniegdzie brązowe plamy błota. Raz nawet przerwano rywalizację na pięć minut, by uzupełnić śnieg w dziurach powstałych przy bramkach. Był to więc slalom nie tylko między tyczkami, ale i przeszkodami terenowymi. O dziwo warunki na trasie giganta okazały się bardzo przyzwoite, a worki wysypanej soli jak zwykle zdziałały cuda.

Najciekawszym wydarzeniem piątkowego finału był pojedynek mężczyzn w gigancie. Wydawało się, że pewny zwycięstwa w "generalce" jest Wojciech Dulczewski (AGH Kraków), który prowadził na półmetku. Do roboty wziął się jednak nasz reprezentant, Stanisław Hejmo, który z najlepszym czasem drugiego przejazdu awansował na pierwsze miejsce. Z kolei jego rywal po popełnionym błędzie spadł na trzecie miejsce i zaczęło się liczenie. Trzeba było wziąć do rąk kalkulatory, a gdy okazało się, że mamy punktowy remis, zajrzeć również do regulaminu. Po wczytaniu się w jego zapisy wiadomym stało się, że to Hejmo jest zwycięzcą Akademickiego Pucharu Polski, a Dulczewski przez jeden mały błąd trafił z narciarskiego raju do piekła. Radość, smutek, wielkie emocje i nieoczekiwane rozstrzygnięcia – to były wydarzenia godne wielkiego finału.

W slalomie nie było już tak kolorowo, bo trzeci po pierwszym przejeździe Stanisław Hejmo nie ukończył drugiego przejazdu, a 19. Tytus Olszewski "złapał tyczkę". Honor Uniwersytetu Jagiellońskiego obronił nasz najlepszy slalomista w tym sezonie, Mateusz Pabian, który zajął 23. miejsce. W klasyfikacji drużynowej finałów nasze chłopaki znów były trzecie, co pozwoliło im zachować tą samą pozycję w "generalce".

Nieco łatwiejsze zadanie do wykonania miała Maja Chyla. Co prawda Kryształowych Kul  za obie konkurencje jeszcze nie była pewna, ale dotychczasowa przewaga i znakomita dyspozycja na Harendzie (dwa zwycięstwa) nie pozostawiły złudzeń, kto jest królową sezonu. To nie było jednak ostatnie słowo Mai, bo w rozegranym 4 marca slalomie równoległym nie miała sobie równych i kolejny raz wygrała 10 tys. złotych.

Walka w finale z Zosią Zdort była bardzo zacięta i wydaje mi się, że czerwona trasa była trochę szybsza. Po pierwszym przejeździe miałam pół sekundy przewagi, ale drugi wygrała ona. Na szczęście dla mnie z mniejszą przewagą. Było trochę stresu przed tym pierwszym przejazdem, bo nie wiedziałam w jakiej jest formie Zosia. Był taki moment, że myślałam że jest przede mną i mi ucieka. Udało mi się utrzymać chłodną głowę i dowieźć wygraną do mety – powiedziała tuż po triumfie reprezentantka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyniki reprezentantów KU AZS UJ w klasyfikacji generalnej AZS Winter Cup 23/24

56. Mikołaj Durbacz
58. Franciszek Hodor
84. Hubert Adamowicz

Pełne wyniki AZS Winter Cup 2023/2024 można znaleźć na stronie wintercup.pl/wyniki.

Autor: Tytus Olszewski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej