Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20161206

"Fashion, Faith, and Fantasy in the New Physics of the Universe" - wykład sir Rogera Penrose'a

Data: 06.12.2016
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Organizator: Uniwersytet Jagielloński oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Wykład światowej sławy fizyka, kosmologa, matematyka i filozofa poświęcony modom, dogmatom i fantazjom w nowej fizyce wszechświata.

Jakim modom ulegają uczeni pracujący na froncie współczesnej fizyki? Czy niezachwiana wiara w uniwersalność mechaniki kwantowej jest uzasadniona? Czy nieskrępowany lot wyobraźni nie odwodzi kosmologów od zagadnień naprawdę ważnych dla ich dziedziny? O tych wszystkich wyzwaniach współczesnej nauki, a także własnych nowych koncepcjach, opowie w swoim wykładzie sir Roger Penrose.

Wykład w języku angielskim. Wstęp wolny.

Sir Roger Penrose – ur. w 1931 r. światowej sławy fizyk teoretyk, matematyk i filozof nauki. Za swoje naukowe osiągnięcia w 1994 r. uzyskał tytuł szlachecki. Sir Penrose wniósł ogromny wkład w rozwój ogólnej teorii względności i kosmologii. Do jego największych osiągnięć należą udowodnione wespół ze Stephenem Hawkingiem tzw. twierdzenia o osobliwościach, z których wynika, iż we wszechświecie rządzonym przez teorię Einsteina Wielki Wybuch oraz czarne dziury są czymś nieuniknionym. Na gruncie czystej matematyki Penrose wykazał, że można w sposób aperiodyczny pokryć nieskończoną płaszczyznę przy pomocy tylko dwóch rodzajów kafelków. Ów abstrakcyjny parkietaż Penrose'a jest realizowany w Przyrodzie, w kwazi-kryształach. W ostatnich latach Penrose zaproponował odważny model tzw. konforemnej kosmologii cyklicznej, wedle którego nasz obecny Wszechświat jest tylko pojedynczym ogniwem w całym łańcuchu Eonów. Tę i wiele innych głębokich idei fizycznych, matematycznych i filozoficznych Penrose niestrudzenie popularyzuje w klasycznych już książkach takich jak "Nowy umysł cesarza", "Droga do rzeczywistości" czy "Cykle czasu". Jego najnowsza książka: "Mody, dogmat i fantazja w nowej fizyce wszechświata" ukaże się na początku przyszłego roku nakładem Copernicus Center Press.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj