Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20170922

Indiańskie pamiątki sprzed ponad 200 lat w Collegium Maius

Data: 22.09.2017 - 31.12.2017
Miejsce: Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Muzeum UJ
Witryna internetowa: www.maius.uj.edu.pl
Indiańskie pamiątki sprzed ponad 200 lat w Collegium Maius

"Adam Piekarski. Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki" to tytuł nowej wystawy w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, którą można zwiedzać od 22 września.

Ekspedycja (1804-1806) zorganizowana przez prezydenta USA Thomasa Jeffersona przeszła do historii zdobywania amerykańskiego zachodu jako wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, ale przez potomnych została zapamiętana jako Korpus Odkrywców. Wyruszając na wyprawę dwaj badacze nie znali swojego przeznaczenia. Przed nimi rozpościerały się tysiące mil dziewiczego obszaru zamieszkałego przez indiańskie plemiona, niektóre znane ze swojej siły i bitności, ale też i plemiona nieznane, które dotąd w ogóle nie miały styczności z białym człowiekiem. Eksploratorzy wkraczali więc na porażający swoim ogromem i dzikością dotychczas niezbadany teren, nie tylko nie wiedząc kiedy, ale czy w ogóle wrócą do domu. Nie mieli nawet map badanego lądu. Posiłkowali się jedynie informacjami od napotykanych Indian czy kierując się tylko własną intuicją. Pokonywanie trudności i kontakty z rdzennymi mieszkańcami pozwalały im na odkrywanie nowego świata, stając się pasjonującą przygodą, którą nie każdemu jest dane przeżyć.

Wydarzenie z tamtych lat i jego przebieg ukazują, że pomimo niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych następstw warto było podjąć wyzwanie, które ostatecznie okazało się historycznym przedsięwzięciem Amerykanów, a przetarte z wielkim wysiłkiem przez historyczną ekspedycję szlaki stały się łatwiej dostępne dla innych.

Latem 2014 roku Adam Piekarski, członek Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie, podróżnik i autor wydawnictw o tematyce indianistycznej, udał się w trzymiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych śladami historycznej wyprawy. Na wystawie zobaczymy część bogatej dokumentacji fotograficznej będącej pokłosiem tej podróży, przedmioty dotyczące charakteru wyprawy oraz artefakty kultury materialnej indiańskich plemion obszaru górnej Missouri. Zarówno fotografie, jak i eksponaty zaopatrzone są w wyczerpujące komentarze autora.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj