Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20181030

Mniej znana rola w systemie opieki zdrowotnej

Data: 30.10.2018
Miejsce: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie
Witryna internetowa: www.paliatywna.uj.edu.pl
Mniej znana rola w systemie opieki zdrowotnej

IV konferencja naukowa Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat odbędzie się pod hasłem "Mniej znana rola w systemie opieki zdrowotnej". Wydarzenie, któremu patronuje rektor UJ prof. Wojciech Nowak, zbiega się w czasie z obchodzonym w połowie października Światowym Dniem Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tym samym wpisuje się w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i cierpiących.

Ostatni okres życia, w którym nieuleczalnie chory człowiek może żyć do naturalnej śmierci bez bólu, z opanowanymi objawami towarzyszącymi chorobie, a rodzina może otrzymać wsparcie w trudnych chwilach, rodzi refleksję nad sensem życia, choroby i śmierci. Praktycy - lekarz, psycholog, pielęgniarka, wolontariusz - dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, osobistemu zaangażowaniu oraz ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji są osobami predysponowanymi do prowadzenia egzystencjalnych rozmów i komunikowania się z chorym i jego rodziną, co w przywołanej sytuacji jest potrzebne, a nawet konieczne. Przedstawiciele tych zawodów/powołań będą gośćmi konferencji, przyjmując rolę znakomitych wykładowców, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i praktyce przekażą wiedzę przydatną każdemu w sytuacji grożącej utratą osoby bliskiej.

Podczas tegorocznej konferencji zostaną m.in. omówione następujące kwestie:

  • postępowanie w obrzękach w przebiegu zaawansowanych schorzeń,
  • czy i jak odstawić leki w ostatnim okresie życia,
  • rola pielęgniarek w łagodzeniu dolegliwości u chorych w zaawansowanym stadium chorób z zastosowaniem metod niefarmakologicznych,
  • dotyk jako forma komunikacji i wsparcia w opiece paliatywnej,
  • rehabilitacja oddechowa w opiece paliatywnej,
  • problemy etyczne w opiece nad pacjentami z SLA.

Konferencja ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny. Skierowana jest do naukowców, ekspertów, praktyków, lekarzy, doktorantów, studentów, wolontariuszy, organizacji społecznych i pozarządowych oraz wszystkich zaangażowanych lub zainteresowanych opieką paliatywną i hospicyjną. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty dotyczące komunikowania się z ludźmi chorymi i ich rodzinami.

Udział w konferencji oraz warsztatach wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Uczestnicy, którzy w nim wyrażą taką prośbę, otrzymają certyfikaty uczestnictwa, a lekarzom zostanie przyznanych 8 punktów edukacyjnych za udział w konferencji oraz 1 punkt za udział w wybranym warsztacie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj