Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20200423

Performatyka. Poza kanonem

Data: 23.04.2020 - 25.04.2020
Miejsce: Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16
Organizator: Katedra Performatyki UJ, Koło Naukowe Performatyków UJ
Kontakt: performujemyswiat@uj.edu.pl
Performatyka. Poza kanonem

Katedra Performatyki UJ oraz Koło Naukowe Performatyków UJ zaprasza na naukową konferencję studencko-doktorancką z warsztatami "Performatyka. Poza kanonem": Resztki, ruiny, pozostałości, szczątki, piksele - archiwa możliwych przeszłości i przyszłości".

- Pomysł na tę konferencję zrodził się z przekonania, że współcześni młodzi humaniści lokują swoje myślenie, zainteresowania, strategie badawcze, naruszając granice pomiędzy dyscyplinami, czasem je znosząc lub negocjują z różnymi językami i konsekwencjami ich użycia. Poruszają się po różnych polach badawczych, pożyczają, przechwytują, montują, rekontekstualizują, szukając jeszcze nieodnalezionego albo odnajdując inaczej. Nasze zaproszenie kierowane jest do studentów i doktorantów, młodych humanistów, poszukiwaczy, bezgranicznych marzycieli, którzy wierzą, że humanistykę uprawiać można w poruszeniach, przepływach, gdzieś pomiędzy, czasem na przekór, indywidualnie, aż po horyzont własnych konceptów i interpretacyjnych pragnień - informują organizatorzy.

Performatyka stanowi przestrzeń dla poszukiwaczy i marzycieli. Dostarcza narzędzi do rozumienia mechanizmów wytwarzania i praktykowania przestrzeni kulturowych i społecznych. Wypracowane w jej polu metodologie i teorie pozwalają poruszać się sprawczo pomiędzy dyscyplinami, ustanowionymi kanonami, anachronicznymi paradygmatami. Pozwala krytycznie patrzeć na strategie wytwarzania historii i przeszłości, wychyla się także ku możliwym przyszłościom. Daje wgląd w sposoby produkowania wiedzy. Przygląda się ludziom i nie-ludziom, ich wzajemnym relacjom. Przebywa na teranie życia społecznego, sztuki, nauk ścisłych, historii, mediów, technologii. Jest tam, gdzie coś się wytwarza, ustanawia, żyje, pozostaje, wchodzi w relacje, działa, czasem znika. Performans jest wszędzie. Performatyka też.

Szeroko otwarte archiwum kultury Zachodu pozwala zaproponować następujące pola problemowe:

  • konstruowanie wiedzy o przeszłości w oparciu o materialne pozostałości,
  • gry z archiwum - między prawem i władzą a oporem i alternatywą,
  • dokumentacja i jej przetworzenia (remiks, re-performans, re-enactment),
  • poza reprezentacją: spam obrazowy – słabe, niepotrzebne obrazy i ich alternatywny obieg,
  • poszukiwania w archiwum: odnajdywanie zaginionych historii,
  • poza logiką: archiwa afektywne,
  • utracone dane: archiwa jako projekty przyszłości,
  • ruchome resztki: mediacja i transmisja przeszłości.

Abstrakty powinny posiadać od 1200 do 1800 znaków, prosimy o nadsyłanie ich w terminie do końca lutego 2020 roku na adres: performujemyswiat@uj.edu.pl. Informację o przyjęciu referatu na konferencję zostanie podana pierwszej połowie marca. Do 1 kwietnia należy o przesłanie pełnych tekstów wystąpień konferencyjnych, by pracownicy Katedry Performatyki mogli się z nimi odpowiednio wcześniej zapoznać i przygotować do konsultacji z autorami. Formularz zgłoszeniowy oraz dokładny opisów proponowanych warsztatów znajdują się TUTAJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj