Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211020

Narkotyki w III Rzeszy - spotkanie z Normanem Ohlerem

Data: 20.10.2021
Czas rozpoczęcia: 19.00
Miejsce: Klubokawiarnia i centrum kultury Hevre, ul. Beera Meiselsa 18, Kraków
Organizator: Instytut Psychologii UJ, Cafe Nauka UJ oraz Katedra Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ
Narkotyki w III Rzeszy - spotkanie z Normanem Ohlerem

Specjalne spotkanie z cyklu "Nauka w pigułce". Gościem wieczoru będzie Norman Ohler, autor książki "Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech". Wykład wygłoszony zostnie w języku angielskim. Po wykładzie zaplanowano dyskusję z udziałem publiczności.

W tematykę wykładu publiczność wprowadzi prof. Łukasz Kamieński. Spotkanie poprowadzi dr Samuel Nowak.

Naziści przedstawiali się jako wojownicy przeciwko moralnej degeneracji. Trzecia Rzesza była jednak przesiąknięta substancjami psychoaktywnymi: kokainą, heroiną, morfiną, a przede wszystkim amfetaminą lub metaamfetaminą. Używali jej wszyscy – od robotników fabryk po gospodynie domowe. Była kluczowa dla wytrzymałości żołnierzy, co częściowo wyjaśnia zwycięstwo Niemiec we wczesnej fazie II wojny światowej. Na najwyższych szczeblach kierownictwa Rzeszy nadużywanie substancji na wielką skalę osłabiało i utrudniało podejmowanie decyzji. Gdy wojna obróciła się przeciwko Niemcom, Hitler i jego świta ukojenia szukali potencjalnie śmiertelnych koktajlach używek podawanych przez lekarza dr Morella.

Uwaga! Ilośc miejsc na sali ograniczona – zapisy online rozpoczną się w piątek 15 października o godz. 10.00. Wtedy podany zostanie link do formularza rejestracyjnego. W odpowiedzi przesłąny zostanie automatycznie wygenerowany kod, który należy okazać przy wejściu. Organizatorzy nie gromadzą żadnych danych ani e-maili uczestników spotkania.

Klubokawiarnia i centrum kultury Hevre (miejsce, w którym odbędzie się wykład), wymaga certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19, który należy okazać przy wejściu.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj