Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211015

Outer Space Transmitter - wyślij swoją wiadomość w przestrzeń kosmiczną

Data: 15.10.2021
Miejsce: Collegium Novum UJ
Outer Space Transmitter - wyślij swoją wiadomość w przestrzeń kosmiczną

W piątek 15 października przed Collegium Novum UJ ustawiona zostanie instalacja, za pomocą której przechodnie będą mogli odpowiedzieć anonimowo na pytanie: Co dla Ciebie oznacza bycie obywatelem UE? Odpowiedzi zostaną przetworzone na sygnał radiowy i wysłane w przestrzeń kosmiczną. Instalacja jest artystycznym komponentem projektu badawczego realizowanego w Instytucie Studiów Europejskich UJ.

"Outer Space Transmitter" jest dziełem sztuki opartym na dialogu, które zaprasza ludzi do spojrzenia na Europę i życie w Unii Europejskiej z osobistej perspektywy. Instalacja składa się z anteny, za pośrednictwem której można wysyłać wiadomości w przestrzeń kosmiczną – być może kiedyś zostaną one odebrane przez pozaziemskie formy życia.

Instalacja podróżuje przez różne regiony Europy, zadając pytanie: Co to znaczy być obywatelem Unii Europejskiej?

Przechodnie mogą wprowadzać swoje osobiste odpowiedzi, korzystając z terminala znajdującego się w instalacji. Biorąc udział w tym doświadczeniu, uczestnicy mają możliwość podzielenia się swoim osobistym spojrzeniem na UE – system polityczny często postrzegany jako oderwany od życia ludzi: jaką rolę odgrywa UE jako wspólnota polityczna w naszym życiu – jako pojedynczych osób oraz całego społeczeństwa? Czy (i jak) czujemy się jej częścią? Jakimi przemyśleniami na temat UE chcemy się podzielić z innymi – a może także z nieznanymi nam jeszcze formami życia? Wszystkie wiadomości są publikowane w nieustannie rosnącym archiwum cyfrowym i wysyłane w kosmos w formie obrazów artystycznych.

„Outer Space Transmitter”, jako projekt artystyczny oparty na dialogu, nie promuje żadnej ideologii ani programu politycznego. W centrum uwagi stawia raczej osobiste wrażenia każdej z osób uczestniczących w procesie tworzenia obrazów. Publikując wszystkie wiadomości w cyfrowym archiwum na stronie internetowej projektu, „Outer Space Transmitter” prezentuje różne punkty widzenia na Unię Europejską jako wspólnotę polityczną.

fot. Mona Schulzek

Pliki do pobrania
pdf
Informacje na temat projektu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj