Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211125

Media antyspołecznościowe? Porozmawiajmy o władzy i chciwości

Data: 25.11.2021
Czas rozpoczęcia: 18.30
Organizator: POB FutureSoc UJ, Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego
Media antyspołecznościowe? Porozmawiajmy o władzy i chciwości

Rozmowa o social mediach w kontekście społecznym, politycznym i posthumanistycznym odbędzie się w ramach cyklu Punkt Krytyczny. W debacie wezmą udział: dr Malwina Popiołek z Instytutu Kultury UJ, dr Ewelina Twardoch - Raś z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ i dr Maciej Turek z Instytutu Amerykanistyki UJ.

 

Lista grzechów social mediów wydłuża się od samego ich powstania, czyli od blisko 20 lat. Zaczęło się m.in. od zjawisk psychologicznych takich jak FOMO, następnie pojawiły zarzuty o sprzyjanie populistom i autorytarnym rządom, wpływanie na wyniki wyborów i ustanawianie algorytmów polaryzujących społeczeństwa. Media społecznościowe stały się także największą platformą reklamową. Z drugiej strony umożliwiły one nowe możliwości organizowania się. Dzięki nim powstały także zupełnie nowe zawody.

"Punkt krytyczny" to nowy popularnonaukowy talk show, gdzie krytyczna perspektywa nauki wykorzystywana jest, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują "zdroworozsądkowe" przekonania. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym "Society of the Future".

Transmisja online na żywo na kanale Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Gospodarzami cyklu są Tomasz Pytko i dr Samuel Nowak.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron