Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2021

20211216
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rozmowa wokół książki "Najlepiej spożyć przed..."

Data: 16.12.2021
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: online
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rozmowa wokół książki "Najlepiej spożyć przed..."

Z czym Państwu kojarzy się żywność przetworzona? Czy też od razu widzą Państwo wielkie fabryki produkujące niezdrowe fastfoody? Jednak przetwarzanie żywności, o czym zdarza nam się zapominać, to również pieczenie chleba, przygotowanie przetworów na zimę i mrożenie pierogów. Jedzenie oprócz tego, że jest niezbędne do przeżycia, realnie wpływa na nasze zdrowie i pomaga nam budować relacje społeczne, bo o jedzeniu porozmawiać możemy z każdym.

Wraz z naszymi gościniami dr Joanną Zając z zakładu Higieny i Dietetyki UJ CM oraz dr Ewą Kopczyńską, socjolożką jedzenia zastanowimy się nad tym w jaki sposób zmieniało się podejście do jedzenia i jaki wpływ na nasze zachowania żywieniowe mają rozwój nauki, zmiany społeczne czy nowinki techniczne.

Zapraszamy do rozmowy o tym, co mamy na talerzach!

Spotkanie on-line transmitowane będzie na profilu Facebook i kanale Youtube Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O książce:

Ludzie od wieków przetwarzali jedzenie, gotując, opiekając na ogniu czy poddając procesowi fermentacji. Patrząc jednak na produkty dostępne w supermarkecie, zastanawiamy się, czy obecnie nie posunęliśmy się za daleko.

Współczesna nauka wypracowała wiele metod przetwórstwa żywności. Wbrew obiegowej opinii pokarmy przetworzone to nie zawsze uzależniające, wywołujące otyłość produkty wielkich koncernów. Biolożka Nicola Temple w zajmujący sposób opisuje, co zawierają gotowe dania, jakimi sposobami opóźnia się psucie warzyw i owoców oraz jakie zastosowanie w przetwórstwie ma nanotechnologia. Wyjaśnia, jak na ewolucję naszych ulubionych pokarmów wpływały interesy koncernów, innowacje, marnotrawstwo, a nawet wojna. Zagląda też w przyszłość, w której konsumujemy steki hodowane w probówkach czy pizzę z drukarki 3D.

Dzięki książce Najlepiej spożyć przed... staniemy się racjonalnymi konsumentami, potrafiącymi ocenić, co w sferze żywności przetworzonej jest dla nas akceptowalne, a co nie.

Dr n. med. Joanna Zając – adiunkt w Zakładzie Higieny i Dietetyki UJ Collegium Medicum. Od 2009 roku wykładowca na Wydziale Lekarskim i w Szkole Medycznej dla Obcokrajowców. Od 2016 roku we współpracy z grupą Cochrane przy przygotowaniu przeglądów systematycznych. Od 2018 działa w ramach międzynarodowych projektów COST Action oraz NutriRecs.

Dr Ewa Kopczyńska – socjolożka w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ. Zajmuje się socjologią jedzenia: kulturą jedzenia i wzorcami żywieniowymi oraz związanymi z nimi praktykami społecznymi i formami zrzeszania się. Aktualnie bada alternatywne sieci żywieniowe, funkcjonujące na przecięciu tradycji i innowacji społecznych, a także obawy żywieniowe i strategie unikania zagrożeń żywnościowych. Absolwentka kilku staży naukowych: Visiting Scholar w Minda de Gunzburg Centre for European Studies, Uniwersytet Harvarda, SIFO - National Institute of Consumer Studies w Oslo, Department of Food and Resource Economics (IFRO), Uniwersytet w Kopenhadze. Aktywna członkini Laboratorium Praktyk Społecznych w IS oraz interdyscyplinarnego zrzeszenia Jedzenie Sieć Badawcza.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron