Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220120

Wykład profesora Dariusza Jemielniaka

Data: 20.01.2022
Czas rozpoczęcia: 18.00
Organizator: Instytut Socjologii UJ
Wykład profesora Dariusza Jemielniaka

Zapraszamy na wykład prof. Dariusza Jemielniaka pt. "Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych", który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ - serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie.

"Big Data pozwala na zachłyśnięcie się dawniej niedostępną skalą danych o zachowaniach ludzkich. Można mówić wręcz o 'datyfikacji' nauk społecznych. Jednakże powoduje ona także natłok wniosków z przypadkowych korelacji, brak kontekstualizacji wyników, a także płytkie interpretacje. To paradoks, ale im większy zalew danych ilościowych, tym większa potrzeba badań jakościowych. O ile interpretacja tradycyjnych badań ilościowych samodzielnie jest możliwa, bo mają zazwyczaj sporą kontekstualizację, o tyle Big Data często ma jej znacznie mniej. W końcu problemem przestaje być dostęp do samych danych, a staje się nadawanie im sensu. W wykładzie chcę powiedzieć o nowej metodologii badań, podejściu Thick Big Data, łączącym badania etnograficzne z badaniami z zakresu data science" - czytamy w streszczenie wykładu prof. Dariusza Jemielniaka.

  • Wykład odbędzie się 20 stycznia 2022 r. (czwartek) o godz. 18.00 na platformie MsTeams:
  • link do spotkania,
  • kod zespołu: z4jslso.

Dariusz Jemielniak jest profesorem w Akademii Leona Koźmińskiego i faculty associate w Berkman-Klein Center for Internet and Society na Harvardzie, a także członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Jest członkiem korespondentem PAN. Pracował także na MIT, Cornell University i Berkeley. Najważniejsze książki: "Common Knowledge?" (2014, Stanford University Press), "Collaborative Society" (2020, MIT Press, współaut. A. Przegalińska), "Thick Big Data" (2020, Oxford University Press).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron