Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220510

Wystawa "Liberatura w Bibliotece Jagiellońskiej, dar Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera"

Data: 10.05.2022 - 25.06.2022
Miejsce: sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Wystawa "Liberatura w Bibliotece Jagiellońskiej, dar Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera"

Biblioteka Jagiellońska ma przyjemność zaprezentować na obecnej wystawie ponad 120 niezwykłych obiektów z daru, który otrzymała w 2021 roku od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. Kolekcja składa się z 521 egzemplarzy, wśród których znajdują się druki zwarte, czasopisma i druki ulotne, będące liberaturą lub jej dotyczące. Wydarzenie odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.


Zbiór obejmuje chronologicznie zakres od 1802 do 2022 roku. Są to materiały w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, chińskim, białoruskim, czeskim, esperanto, niderlandzkim i japońskim. Są to książki niezwykłe pod względem treści i formy, wykonane z materiałów, tj. papier, skóra, tkanina, drewno, ceramika, glinka kaolinowa, sznur, włosy, klisza filmowa, tektura, folia czy płyta CD. Ich kształty to nie tylko kodeks, ale też formy przestrzenne rozciągające się na kilka metrów lub zamknięte w postaci metalowego kubka, tekturowych dzwonków czy szklanej butelki. Podczas katalogowania wymykały się strukturze sformalizowanego opisu bibliotecznego. Tutaj wszystko ma znaczenie. Nawet okaleczenie książki przez urwanie rogu czy wydrapanie dziury na środku okładki nie jest przypadkowym uszkodzeniem, ale celowy zabiegiem zrozumiałym po obejrzeniu całego woluminu. Znaczenie może mieć także liczba stron, słów lub znaków danego utworu.

Liberatura (łac. liber – książka, wolny) to rodzaj literatury totalnej, w której tekst i forma książki stanowią integralną, spójną całość. Za początek liberatury uznaje się manifest opublikowany przez Zenona Fajfera w "Dekadzie Literackiej" w 1999 roku pt. "Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich", w którym wprowadził to pojęcie. Czytelnia Liberatury była obiektem wędrującym. Właściciele zbioru szukali jednak dla niej stałego miejsca. Wybrali Bibliotekę Jagiellońską, dzięki czemu możemy się szczycić najpełniejszym zbiorem literatury totalnej.

Obecna wystawa to przedstawienie reprezentantów literatury totalnej wyselekcjonowanych w celu zaostrzenia apetytu na całość kolekcji dostępnej w naszych zbiorach dzięki hojności darczyńców.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 maja 2022 o godz. 15.44. Od 11 maja do 25 czerwca br. można ją zwiedzać w pon.-pt. 8.30-20.30 i w sob. 8.30-15.30. Wstęp wolny.Widok zawartości stron Widok zawartości stron