Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20221130

Wystawa "Prof. Petyr Dinekow - dokumenty życia i pracy naukowej"

Data: 30.11.2022 - 17.01.2023
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, parter
Organizator: Konsulat honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie, Instytut Filologii Słowiańskiej UJ i Bułgarska Szkoła im. Dory Gabe
Wystawa "Prof. Petyr Dinekow - dokumenty życia i pracy naukowej"

Wiele informacji na temat wyjątkowej postaci profesora Petyra Dinekowa, jego licznych osiągnięć i najważniejszych momentów życia ujawniają dokumenty archiwalne przechowywane dziś w Sofii. Instytut Filologii Słowiańskiej UJ współorganizuje w Krakowie wystawę na temat tego wybitnego bułgarskiego slawisty i etnologa.

Doniosłe zasługi prof. Petyra Dinekowa na rzecz popularyzacji polskiej nauki i kultury nie pozostały bez odzewu. Prócz licznego grona oddanych przyjaciół i współpracowników naukowych Dinekow związany był z Polską również kilkoma wyróżnieniami, które w bardziej wymierny sposób określiły jego znaczenie w obszarze badań polonistycznych. W 1972 roku został odznaczony orderem "Zasłużony dla Kultury Polskiej", a w 1979 – Złotym Krzyżem Zasługi. Bez wątpienia jednak największe znaczenie dla Profesora miało uhonorowanie go w 1973 r. tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, w którym spędził kluczowe dla swojej formacji naukowej miesiące podczas stypendium w latach 1934-1935. W 1977 roku ukazał się w polskim tłumaczeniu obszerny zbiór studiów Petyra Dinekowa na temat bułgarskiej literatury i folkloru, pisarzy polskich i bułgarsko-polskich związków literackich. Silną więź emocjonalną Profesora z kulturą polską, krajem i Polakami dostrzec można było do ostatnich dni jego życia.

Konsulat honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie, Instytut Filologii Słowiańskiej UJ i Bułgarska Szkoła im. Dory Gabe zapraszają na wystawę zatytułowaną "Prof. Petyr Dinekow – dokumenty życia i pracy naukowej z Centralnego Archiwum Państwowego Republiki Bułgarii (1910–1992)", której wernisaż odbędzie się  8 grudnia, o godz. 18.00, z udziałem autorki opracowania i koncepcji ekspozycji, prof. Mai Iwanowej z Centrum Naukowego im. Cyryla i Metodego przy Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron