Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2023

20230127
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład prof. Roberta McRuera z Uniwersytetu George'a Washingtona

Data: 27.01.2023
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: aula Mała Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Wykład prof. Roberta McRuera z Uniwersytetu George'a Washingtona

Platforma badawcza Disability Studies in Eastern Europe - Reconfigurations zaprasza na wykład "Niepełnosprawna sztuka w zamknięciu, czyli kalekie tworzenie świata", który wygłosi prof. Robert McRuer, jeden z najważniejszych badaczy i teoretyków disability studies. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i polski język migowy.

 

Wykład "Niepełnosprawna sztuka w zamknięciu, czyli kalekie tworzenie świata" poświęcony jest niepełnosprawnym podejściom do wiedzy, które okazały się szczególnie użyteczne w dobie obecnego globalnego kryzysu gospodarczego, politycznego i w zakresie zdrowia publicznego.

"Inspirowany moją pracą ‘Crip Times: Disability, Globalization, and Resistance’ tytuł niniejszej prezentacji można odczytywać na dwa sposoby. Z jednej strony wskazuje na to, jak niepełnosprawność i sztuka były coraz bardziej izolowane (z powodu polityki cięć i oszczędności realizowanej przez rządy na całym świecie) nawet przed rokiem 2020. Z drugiej strony tytuł ten odnosi się do niektórych sposobów, w jakie kaleka (crip) sztuka, komunikacja i opór powstawały w czasie izolacji z powodu pandemii w roku 2020 i później. W prezentacji dokonam przeglądu kilku współczesnych kalekich modeli generujących kulturę crip. Po pierwsze, analizuję, jak crip i queerowi artyści i aktywiści promują queerowo-crippowe poczucie prymatu procesu nad produktem. Po drugie, ‘Niepełnosprawna sztuka w zamknięciu’ umieszcza crip zbiorowość w kontekście ruchu sprawiedliwości na rzecz osób z niepełnosprawnością. Po trzecie, wdrażam, czy też realizuję to, co zwykło się nazywać na podstawie ukutego przez Merri Lisę Johnson pojęcia ‘cripistemologia’ – niepełnosprawnym podejściem do wiedzy. Po czwarte, prezentacja ta powstała na kanwie zrozumienia i pogłębienia pojęcia kalekiego dostosowania rytmu życia (ang. crip pacing) wypracowanego przez Emmę Sheppard.
W konkluzji ‘Niepełnosprawna sztuka w zamknięciu’ dopracowuje to, co niektórzy badacze, aktywiści i artyści, tacy jak Eliza Chandler, określają jako dostępne, kalekie tworzenie świata. Koncept ten miał wiele nazw, m.in. określany był przez Aimi Hamraie terminem ‘alterżywotność’ (ang. alter-livability)" - czytamy w streszczeniu wystąpienia prof. Roberta McRuera.

Wykład odbędzie się w ramach działań platformy badawczej Disability Studies in Eastern Europe - Reconfigurations finansowanej w ramach ID.UJ, POB Heritage. Po nim dyskusję poprowadzi Monika Dubiel z Uniwersytetu Warszawskiego. Obok prelegenta wezmą w niej udział dr Katarzyna Ojrzyńska z Uniwersytetu Łódzkiego oraz aktywista Filip Pawlak.


Robert McRuer jest profesorem literatury angielskiej. Sam określa siebie jako teoretyka queer-crip. Jako autor tekstów i mówca, łączy teorię queer, studia o niepełnosprawności i międzynarodowe studia kulturowe. Pracuje na Uniwersytecie George’a Washingtona, gdzie wykłada m.in. teorię krytyczną, studia o niepełnosprawności, wiedzę o filmie z międzynarodowej i queerowej perspektywy. Jest autorem książki "Queer Renaissance" (1997) oraz innych tytułów o przełomowym znaczeniu dla studiów o niepełnosprawności: "Crip Theory: Cultural Signs of Queerness and Disability" (2006) oraz "Crip Times: Disability, Globalization and Resistance" (2018). Wyłożył w nich założenia teorii crip, która podobnie jak teoria queer, przejmuje kategorię-wyzwisko crip (kaleka) i czyni z niej narzędzie rewizjonistycznej analizy kultury, sztuki i życia społecznego. McRuer jest współredaktorem książek "Sex and Disability" (2012) oraz serii wydawniczej "A Cultural History of Disability" (2020). W 2019 roku zredagował gościnie numer "JCMS: Journal of Cinema and Media Studies" poświęcony crippowaniu medioznawstwa i filmoznawstwa.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron