Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230228

Wystawa czasowa "Społeczność akademicka wobec zaborcy. W 160. rocznicę powstania"

Data: 28.02.2023 - 11.04.2023
Miejsce: piwnice Muzeum UJ Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Muzeum UJ oraz Katedra Historii Medycyny UJ - Collegium Medicum
Wystawa czasowa "Społeczność akademicka wobec zaborcy. W 160. rocznicę powstania"

Jedną z grup społecznych, które włączyły się w prace nad przygotowaniem, a potem prowadzeniem powstania styczniowego, było środowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesorowie, młodsza kadra naukowa, absolwenci i studenci - wszyscy oni przewijają się przez karty powstańczych dziejów wnosząc swój udział w zmagania lat 1863-64. Prawnicy, lekarze, filozofowie, przyrodnicy oraz uczeni innych specjalności – nieśli pomoc powstańcom w Galicji, wstępowali do oddziałów ruszających za kordon graniczny, pracowali w agendach Rządu Narodowego, przyjmowali rannych i chorych wracających z pól bitewnych.

29 marca o godz. 16.00 w auli Collegium Maius odbędzie się spotkanie dotyczące tematyki wystawy.

W czasie wydarzenia swoje prelekcje wygłoszą:

  • prof. dr hab. Krzysztof Stopka - Kulisy powstawania wystawy "Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego" w 2013 roku;
  • dr hab. Andrzej A. Zięba - "Dziesięć lat później - ludzie Uniwersytetu Jagiellońskiego wobec tradycji powstańczej";
  • mgr Michał Chlipała - "Powstanie styczniowe okiem rekonstruktora strony rosyjskiej".

Po spotkaniu odbędzie się pokaz obiektów związanych z powstaniem pochodzących z kolekcji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz oprowadzanie po wystawie prezentowanej w piwnicach Collegium Maius.

Powstanie styczniowe, pomimo poniesionej klęski militarnej, było jednym z najważniejszych doświadczeń kształtujących dzieje narodu polskiego. Nie tylko pokazało, że nie ma możliwości ułożenia politycznego modus vivendi z Rosją, ale także zbudowało w świadomości narodowej trwałą legendę, która wpłynęła na postawy kolejnych pokoleń – tych, które odzyskiwały niepodległą Ojczyznę w 1918 r., jak i tych, które szły jej bronić w roku 1939. Legenda ta, niesiona w literaturze, sztukach pięknych czy historiografii, to także opowieść o pierwszym polskim Państwie Podziemnym, scalającym wysiłki wielu, nierzadko publicznie ze sobą skłóconych ludzi w jeden precyzyjnie działający organizm. Wagę tego zbiorowego wysiłku, pracy i siły woli podkreślał m.in. Józef Piłsudski w swoim słynnym odczycie „Rok 1863”.

Jedną z grup społecznych, które włączyły się w prace nad przygotowaniem, a potem prowadzeniem powstania styczniowego, było środowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesorowie, młodsza kadra naukowa, absolwenci i studenci - wszyscy oni przewijają się przez karty powstańczych dziejów wnosząc swój udział w zmagania lat 1863-64. Wszak skoro Kraków, położony tak blisko granicy Królestwa Polskiego, stał się jednym z centrów organizacji powstańczej, Uniwersytet będący bez mała najważniejszą instytucją miasta nie mógł pozostać na uboczu.

Prawnicy, lekarze, filozofowie, przyrodnicy oraz uczeni innych specjalności – nieśli pomoc powstańcom w Galicji, wstępowali do oddziałów ruszających za kordon graniczny, pracowali w agendach Rządu Narodowego, przyjmowali rannych i chorych wracających z pól bitewnych. Pamięci tych właśnie ludzi, uniwersyteckiej wspólnoty, dedykowana jest wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 

Wystawę można oglądać codziennie w piwnicach Collegium Maius w godz. 10.00-17.30, wstęp wolny.  

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron