Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240425
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Kolonializm i Dekolonizacja od XV do XX wieku

Data: 25.04.2024 - 27.04.2024
Miejsce: Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13
Organizator: Koło Naukowe Historyków Studentów UJ, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Historycznego UJ
Kolonializm i Dekolonizacja od XV do XX wieku

Koło Historyków Studentów UJ oraz Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Historycznego UJ zapraszają do uczestnictwa w II Krakowskim Kongresie Historyków Studentów. Tytuł tego rocznej edycji brzmi "Kolonializm i Dekolonizacja od XV do XX wieku". Samo wydarzenie będzie miało charakter naukowej konferencji międzynarodowej.

 

W dziejach ludzkości trudno jest znaleźć proces równej skali co kolonializm i jego rozkład. Swoim zakresem wykroczyło ono poza ramy czasowe tradycyjnych epok historycznych oraz stało się zjawiskiem prawdziwie globalnym. Od skutych wiecznym lodem terenów Grenlandii, przez tropikalne lasy kongijskich i amazońskich dżungli, aż po szczyty Nowozelandzkich Alp, wszędzie tam możemy odnaleźć historię kolonialną. Kolonializm i dekolonizacja były procesami złożonymi, które do dziś budzą wiele sporów naukowych w kwestii ich zasięgu terytorialnego, ram czasowych oraz samego charakteru tych zjawisk. Nie można mieć jednak wątpliwości co do tego, że procesy te ukształtowały współczesny globalny świat i trudno jest wyobrazić sobie rzeczywistość bez tych ogromnych zjawisk.

Tematyka kongresu będzie obejmowała okres od XV do XX wieku. Ramy czasowe te zostały przyjęte, gdyż występowanie w tych wiekach problematyki kolonialnej nie pozostawia najmniejszych złudzeń. Niemniej organizatorzy zdają sobie sprawę z trwających sporów w świecie nauki na temat XXI wiecznej formy problematyki postkolonialnej oraz neokolonialnej, jednakże zakres tych zagadnień wykracza poza aspekty nauki jaką jest historia. Kolonializm i dekolonizacja to procesy, które szczególnie wymagają interdyscyplinarnych studiów, a zatem do udziału w II Krakowskim Kongresie Historyków Studentów zachęcamy nie tylko historyków i studentów historyków, ale również miłośników politologii, socjologii, prawa, stosunków międzynarodowych oraz każdego zainteresowanego tematem kolonializmu i dekolonizacji.

Więcej informacji o II Krakowskim Kongresie Historyków Studentów można znaleźć na Facebooku.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron