Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240515
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Les politiques de l'avant-garde [Polityki awangardy]

Data: 15.05.2024 - 16.05.2024
Miejsce: aula Collegium Novum, ul. Gołębia 24
Organizator: Koło Naukowe Romanistów UJ, Ośrodek Badań nad Awangardą UJ, Katedra Teatru i Dramatu UJ
Kontakt: konferencja.polityki.awangardy@gmail.com
Witryna internetowa wydarzenia: //facebook.com/events/1399177007657024
<span lang="fr">Les politiques de l'avant-garde</span> [Polityki awangardy]

Koło Naukowe Romanistów UJ wraz z Katedrą Teatru i Dramatu UJ oraz Ośrodkiem Badań nad Awangardą UJ zapraszają wszystkich pracowników naukowych, studentów i doktorantów do udziału w konferencji naukowej "Les politiques de l'avant-garde [Polityki awangardy]. À l'occasion du trentième anniversaire de la mort d'Eugène Ionesco. [Z okazji trzydziestej rocznicy śmierci Eugène Ionesco]".


Eugène Ionesco urodził się w Rumunii, ale dzieciństwo spędził w Paryżu. Po wybuchu II wojny światowej wrócił do Rumunii, ale szybko tej decyzji pożałował. Z wielkim trudem, dzięki pomocy przyjaciół, udało mu się wraz z żoną wyjechać i w 1942 osiadł we Francji na stałe. Po wojnie utrzymywał bliskie kontakty m.in. z André Bretonem, Luisem Buñuelem i Mirceą Eliadem. Twórczość dramatyczna Ionesco ewoluowała od skrajnej awangardy, poprzez absurd i groteskę, do sztuk bardziej tradycyjnych.

- Ten francuski dramaturg jako przedstawiciel awangardowego teatru absurdu stanie się dla nas okazją do przyjrzenia się awangardzie we wszelakich jej aspektach. Konferencja prócz twórczości Ionesco poświęcona będzie związkom literatury awangardowej i polityki, ze szczególnym wskazaniem na teatr. Mając na uwadze konteksty polityczne związane zarówno z życiorysem, jak i twórczością Ionesco, chcielibyśmy podjąć zagadnienia takie jak: związki literatury i teatru z demokracją, modele społecznego zaangażowania literatury i teatru, cenzura w sztuce i teatrze po 1989 roku, zmiany form zaangażowania, przesunięcie akcentów; skuteczność oddziaływania sztuki teatru na różne rzeczywistości nieartystyczne; wyczerpanie i odnowienie współczesnych formuł zaangażowania i polityczności, nowe autorskie poetyki; przemiany w zakresie plastyki teatralnej, wykorzystania muzyki i warstwy fonicznej, intermedialności; burzenie, negocjowanie i projektowanie nowych dyskursów teatralnych - współczesne teatralne laboratoria; eksperymenty teatralne a społeczna nośność obiektów artystycznych; metateatralność i autotematyzm współczesnego teatru; teatralne remiksy i nawiązania do tradycji; wartościowanie w polu sztuki zaangażowanej (kryteria, hierarchie, zmiana perspektywy); współczesne formy angażowania widzów; relacje między teatrem jako instytucją, społeczeństwem i polityką w perspektywie historycznej - informują organizatorzy i zachęcają do nadsyłania propozycji tematów z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa, teatrologii oraz performatyki:

POEZJA&AWANGARDA

 • język+awangarda,
 • milczenie w poezji awangardowej,
 • (po)głos awangardy.

TEATR&AWANGARDA

 • Ionesco: konteksty rumuńskie i francuskie,
 • choreografia jako sposób myślenia,
 • praktyki feministyczne,
 • ciało- słowo- głos,
 • rewolucja kobiet,
 • kobiety i awangarda teatralna.

POLITYKA&AWANGARDA

 • fikcja jako narzędzie polityczne,
 • związki literatury i teatru z demokracją,
 • modele społecznego zaangażowania literatury i teatru,
 • cenzura w sztuce i teatrze po 1989 roku.

Organizatorzy są otwarci na autorskie propozycje tematów wystąpień. Abstrakty wystąpień (do maksymalnie 300 słów) wraz ze słowami kluczowymi, afiliacją oraz krótkim biogramem autora należy przesłać do 8 marca 2024r. przez formularz zgłoszeniowy lub na adres mailowy konferencji: konferencja.polityki.awangardy@gmail.com. Informacje o zaakceptowaniu lub odrzuceniu abstraktu zostaną przekazane autorom do 8 kwietnia br. Maksymalny czas trwania referatu to 20 minut.

Planowana jest publikacja pokonferencyjna w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Językami konferencji są języki polski oraz francuski. Udział w wydarzeniu jest darmowy i nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron