Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2024

20240119
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Kryzys czy szansa na rozwój? Przemiany w polskim teatrze po 1989 i 2020 roku

Data: 19.01.2024
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Kawiarnia Literacka przy ul. Krakowskiej 41
Kryzys czy szansa na rozwój? Przemiany w polskim teatrze po 1989 i 2020 roku

W jaki sposób przemiany społeczno-polityczne wpłynęły na rozwój polskiej sceny teatralnej? Jak zmieniały się oczekiwania widzów na przestrzeni lat oraz jaki miały wpływ na proponowany repertuar? Czy pandemia covid-19 wniosła do teatru nową jakość? Wydawnictwo UJ zaprasza do rozmowy o współczesnym teatrze.

W spotkaniu udział wezmą: Magdalena Karlikowska-Pąsiek - autorka książki "Kryzys czy szansa na rozwój? Przemiany w polskim teatrze po 1989 i 2020 roku" oraz Wojciech Rzehak - kierownik kierownik Działu Edukacji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Magdalena Karlikowska-Pąsiek – kulturoznawczyni, teatrolożka i autorka bajek dla dzieci. Do jej zainteresowań naukowych należy tematyka polskiej sceny teatralnej po 1989 roku, teatru postpandemicznego, roli teatru w dialogu międzykulturowym, percepcji współczesnego widza-seniora oraz terapeutycznych funkcji teatru.

Wojciech Rzehak - scenarzysta, polonista, kierownik działu edukacji w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, były wicedyrektor LO.

O książce 

W monografii omówiono najważniejsze przemiany organizacyjne i repertuarowe polskiego teatru, które dokonały się w wyniku transformacji ustrojowej 1989 roku oraz wybuchu pandemii COVID-19 w roku 2020. Autorka zwróciła uwagę zwłaszcza na status aktora oraz percepcję widza nieprofesjonalisty, analizując również kwestie dotyczące popularności czy wpływu wynagrodzenia artystów na funkcjonowanie poszczególnych scen. Publikację dopełniają wnioski z badań przeprowadzonych wśród krakowskich seniorów – słuchaczy Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z recenzji dr. hab. Mariusza Bartosiaka, prof. UŁ):

"Monografia […] zbiera rozproszone informacje w intrygujący (niepodejmowany w innych opracowaniach) sposób. Na zadane w tytule pytanie odpowiada dwojako. Z jednej strony, biorąc pod uwagę całość życia teatralnego, jesteśmy nadal w niedającym się zredukować systemowo kryzysie. Z drugiej strony dla wielu artystów […] chybotliwa rzeczywistość […] stanowi wyzwanie, któremu chcą i potrafią sprostać. […] Pod względem merytorycznym monografia jest cennym wkładem do najnowszej historii teatru polskiego".

Widok zawartości stron Widok zawartości stron