Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240404
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rozmowa o książce "Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem"

Data: 04.04.2024
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: online
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rozmowa o książce "Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem"

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wydawnictwo UJ włącza się w obchody i zaprasza do rozmowy o neuroróżnorodności. Podczas spotkania z Agnieszką Sułkowską, autorką bloga "Autyzm po ludzku", zastanowimy się, jak wygląda życie ze spektrum, w jaki sposób mówić o autyzmie oraz jak wspierać osoby nim dotknięte i ich bliskich.

 

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ.

Inspiracją do rozmowy będzie nowe, zaktualizowane wydanie bestsellerowej książki Ellen Notbohm "Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem".

Książka prezentuje perspektywę dzieci w spektrum autyzmu, a tytułowe "dziesięć rzeczy" to najczęstsze trudności, z jakimi się borykają – w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych, komunikowania się, myślenia społecznego i interakcji międzyludzkich. Autorka tłumaczy, jak ważne są stawianie adekwatnych wymagań dzieciom, akceptacja ich potrzeb i predyspozycji oraz zrozumienie czynników wywołujących stres. Odwołując się do własnego doświadczenia, uczy rodziców, jak pomagać dziecku w budowaniu umiejętności niezbędnych w codziennym życiu.

W nowym wydaniu tego bestsellerowego poradnika zaktualizowano sposób mówienia o autyzmie, uzupełniono informacje na temat ASD zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, a także uwzględniono wpływ mediów społecznościowych na postrzeganie neuroróżnorodności.

Ellen Notbohm jest autorką czterech wielokrotnie nagradzanych książek o autyzmie, a jej felietony i artykuły pojawiają się w najważniejszych publikacjach z tej dziedziny, zdobywając odbiorców na całym świecie. Przetłumaczone na ponad dwadzieścia pięć języków stanowią niezastąpione źródło wiedzy, inspiracji oraz wsparcia.

Agnieszka Sułkowska to autorka bloga "Autyzm po ludzku", psychoedukatorka, aktywistka na rzecz pomocy rodzicom dzieci z ASD. Prywatnie osoba w spektrum oraz mama trójki dzieci ze spektrum autyzmu.

Jak pisze Monika Szubrycht, autorka książki "Autyzm. Bliski daleki świat" (WUJ, 2022): - "Dziesięć rzeczy…" pokazuje, że kluczem do sukcesu jest podmiotowe traktowanie człowieka, nawet wtedy, gdy nie rozumiemy jego zachowania czy komunikatów. Notbohm odniosła taki sukces – i jako matka, i jako autorka. Posłuchajmy zatem, co ma nam do powiedzenia. Jej wskazówki mogą okazać się bezcenne w towarzyszeniu na co dzień autystycznemu dziecku – niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nauczycielem czy terapeutą. 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron