Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240405
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego"

Data: 05.04.2024 - 29.04.2024
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Wystawa "Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego"

W Bibliotece Jagiellońskiej zaprezentowane zostaną książki Radosława Nowakowskiego - muzyka, bębniarza w zespole Osjan oraz twórcy książki niekonwencjonalnej. Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Na wystawie zaprezentowane zostaną długie leporella, harmonijkowe dzieła, które zaciekawiają zarówno formą, jak i treścią.

Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla artysty najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Wybrane na wystawę oryginalne eksponaty wchodzą w skład większej kolekcji, którą Biblioteka Jagiellońska otrzymała w 2021 roku od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, także twórców i teoretyków liberatury. Dzięki temu darowi będzie można podziwiać różne warianty wydań poszczególnych tytułów.

Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuk i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obecnie tylko szkoły artystyczne kultywują czarną sztukę i nie boją się eksperymentów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3). Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie film dokumentalny o Radosławie Nowakowskim autorstwa Macieja Zborka.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron