Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240416
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Spotkanie poświęcone książce "Szmuel Josef Agnon. Historia życia"

Data: 16.04.2024
Czas rozpoczęcia: 17.30
Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowskie Muzeum Galicja
Spotkanie poświęcone książce "Szmuel Josef Agnon. Historia życia"

Pełna faktów i anegdot biografia Szmuela Josefa Agnona opowiada o życiu jednego z najwybitniejszych pisarzy hebrajskich XX wieku. Izraelski historyk literatury Dan Laor w niezwykle rzetelny, a zarazem bardzo przystępny sposób przedstawia czytelnikom losy i ewolucję twórczości tego urodzonego w Buczaczu pisarza w książce opublikowanej jako najnowszy tom serii Studia Polsko-Żydowskie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O życiowych i artystycznych wyborach Agnona jako autora przemieszczającego się pomiędzy żydowskimi językami i miejscami, a także o niestroniącej od tematów polskich twórczości tego jedynego do tej pory hebrajskojęzycznego noblisty porozmawiają w Muzeum Galicja literaturoznawcy. Drugim, lecz nie mniej ważnym bohaterem spotkania będzie biograf pisarza, prof. Dan Laor, postać wielce zasłużona dla historii i krytyki współczesnej literatury hebrajskiej.

Dlaczego warto czytać Agnona i przybliżać jego twórczość polskim czytelnikom? Na te (i inne) pytania odpowiedzą:

  • redaktorka serii prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec
  • tłumaczka biografii dr Magda Sara Szwabowicz
  • historyk literatury hebrajskiej dr hab. Maciej Tomal, prof. UJ

Rozmowę moderować będzie dr Marek Tuszewicki.

O książce (ze wstępu autora):

Już w czasie pierwszej wojny światowej, gdy mieszkał w Berlinie, Agnon zaczął pisać cykl opowiadań zatytułowany Polin [Polska], który w całości ujrzał światło dzienne w 1925 roku, niedługo po tym, jak pisarz osiadł w Jerozolimie i założył tam dom. Jeden z utworów serii Polin, zatytułowany Kdumot [Pradzieje], opowiada legendarną historię początków osadnictwa żydowskiego w Polsce.

Gdy przed kilkoma laty utworzono Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, zdecydowano się rozpocząć wędrówkę przez tysiącletnią historię polskich Żydów od wyobrażonego lasu, na którego drzewach umieszczono zdania z tego właśnie opowiadania Agnona – po hebrajsku, angielsku i po polsku. Trudno sobie wyobrazić, co równie dobitnie i namacalnie mogłoby symbolizować doniosłość pozycji Agnona w dziejach polskiego żydostwa jak ten wspaniały obraz. Wydaje mi się, że to w zupełności tłumaczy zasadność i czas publikacji mojej książki o Agnonie w przekładzie na język polski.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron