Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

May 2024

20240507
Previous week
Next week

Wykład "What is Space Weather and how do we forecast it?"

Date: 07.05.2024
Start Time: 18.00
Place: Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Wykład "<span lang='en'>What is Space Weather and how do we forecast it?</span>"

Tanja Amerstorfer z austriackiego biura pogody kosmicznej GeoSphere Austria w ramach IAU Symposium 388 wygłosi wykład "What is Space Weather and how do we forecast it?", podczas którego postara się rozwikłać tajemnice otaczające pogodę kosmiczną, zapoznać uczestników z narzędziami i technikami wykorzystywanymi przez naukowców i prognostów do monitorowania Słońca i środowiska kosmicznego od obserwatoriów naziemnych po satelity kosmiczne.

Pogoda kosmiczna odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu środowiska naszego Układu Słonecznego. Obejmuje różnorodne zjawiska, w tym rozbłyski słoneczne, koronalne wyrzuty masy, słoneczne cząstki energetyczne i promieniowanie kosmiczne, z których wszystkie mogą mieć znaczący wpływ na technologię, infrastrukturę a nawet ludzkie zdrowie. Zrozumienie i przewidywanie tych zjawisk ma kluczowe znaczenie dla ochrony naszych satelitów, sieci energetycznych i systemów komunikacyjnych przed destrukcyjnymi skutkami zjawisk pogody kosmicznej.

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Wymagana jest jednak rejestracja pod adresem e-mail: popular-lectures@oa.uj.edu.pl.

Tanja Amerstorfer posiada wieloletnie doświadczenie w modelowaniu ewolucji koronalnych wyrzutów masy i przewidywaniu ich dotarcia do Ziemi, innych planet i różnych satelitów w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Jej szczególna uwaga skupia się na pracy z danymi pochodzącymi z kamer heliosferycznych z Solar TErestrial RElations Observatory, służących jako prototypy dla misji ESA Vigil, która ma zostać uruchomiona około 2030 roku. Ostatnio zainteresowała się poprawą prognoz w czasie rzeczywistym burz słonecznych skierowanych na Ziemię przy wsparciu narzędzi uczenia maszynowego i wizji komputerowej, a także rozwojem i wdrażaniem w austriackim biurze pogody kosmicznej systemów prognozowania tej pogody.