Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240516
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Festiwal Nauki i Sztuki na UJ

Data: 16.05.2024 - 18.05.2024
Witryna internetowa wydarzenia: https://fnis.krakow.pl
Festiwal Nauki i Sztuki na UJ

Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 20. edycja wydarzenia, koordynowana przez UJ Collegium Medicum zapowiada się szczególnie emocjonująco, bowiem będzie to powrót na scenę krakowskich festiwali po 4 latach nieobecności. Zmianie uległa lokalizacja wydarzeń festiwalowych: z przestrzeni Rynku Głównego w Krakowie, wydarzenia festiwalowe przenoszą się do naukowych siedzib partnerów Festiwalu.

Po pięciu latach przerwy do Krakowa wraca Festiwal Nauki i Sztuki. Od 16 do 18 maja kampusy  krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia nauki i sztuki. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni.

W Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) otwarta zostanie Kawiarenka Naukowa, w której odbywać się będą debaty i dyskusje.

W trzecim dniu festiwalu na scenie Rynku prezentować się będą zespoły artystyczne i chóry z poszczególnych uczelni.

Hasło 20. edycji tego popularnonaukowego i artystycznego wydarzenia brzmi "Kraków miastem nauki i sztuki". Patronem festiwalu jest prof. Marian Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, odkrywca anizotropii lepkości ciekłych kryształów – materiałów, które dziś stosujemy w wyświetlaczach monitorów w laptopach czy smartfonach.

Uniwersytet Jagielloński zaprasza wszystkich entuzjastów nauki i sztuki:

Będziemy także obecni na wielkim Finale Festiwalu na scenie na Małym Rynku w Krakowie, w sobotę 18 maja.

PROGRAM WYDARZEŃ NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM - fnis.uj.edu.pl.

PROGRAM WYDARZEŃ NA UJ COLLEGIUM MEDICUM - festiwal.cm-uj.krakow.pl.

W Miasteczku Festiwalowym UJ swoje stoiska i pokazy uruchomią również czołowe instytuty naukowe w Krakowie: Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Dziękujemy także za przyjęcie zaproszenie Jednostkom Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 i włączenie się w pokazy na miasteczku przybliżając rolę nauki w ratowaniu życia, zdrowia i mienia. 

Głównym organizatorem jubileuszowej, 20. edycji festiwalu, jest Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Patronat honorowy nad XX edycją festiwalu objęli: minister nauki Dariusz Wieczorek oraz wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Widok zawartości stron Widok zawartości stron