Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180715

Wykład otwarty ks. prof. Michała Hellera: "Warunki początkowe Wszechświata"

Data: 15.07.2018
Czas rozpoczęcia: 16.00
Miejsce: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. Łojasiewicza 11, sala A-1-06
Wykład otwarty ks. prof. Michała Hellera:

Ks. prof. Michał Heller jest teologiem i kosmologiem specjalizującym się w fizyce teoretycznej i filozofi. Badał m.in. ogólną teorię względności Einsteina i zasadę Macha. Laureat Nagrody Templetona. Autor wielu dzieł popularyzujących relację nauki z religią.

Zanim stał się "początek", było Wielkie Pole Możliwości. Żeby historia Wszechświata zaczęła się dziać, pole możliwości musiało zostać mocno zawężone: od wszystkich możliwości do tego, co ma szanse się urzeczywistnić. A ponieważ zawężenie możliwości nazywa się informacją, pewna informacja musiała zostać zakodowana w strukturze tego, co "było na początku". Informację tę nazywamy warunkami początkowymi.

Skąd się one wzięły? Cała historia nowożytnej kosmologii jest mozolnym cofaniem się wstecz, by je jak najwierniej zrekonstruować. Sukcesy, jakie odnieśliśmy w tej dziedzinie, są zaskakujące, ale każdy sukces stawia nowe pytania...

Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjny, w którym oprócz ks. prof. Michała Hellera wezmą udział także inni światowej sławy polscy naukowcy. W przypadku dobrej pogody planowane są również obserwacje nieba.

Wstęp na wykład jest wolny, ale obowiązuje rejestracja TUTAJ.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym Czwartej Szkole Kosmologicznej, która jest organizowana przez UJ (we współpracy z innymi uczelniami) na wydziale FAiS w dniach od 8 do 22 lipca.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj