Dyscyplina Finansów Publicznych – 10 lat obowiązywania ustawy

Międzynarodowa konferencja o takim właśnie tytule odbywała się w Krakowie w dniach od 18 do 20 listopada. Zorganizowały ją Najwyższa Izba Kontroli, Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie, Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie oraz Katedra Polityki Gospodarczej Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Uroczystego otwarcia konferencji, która w zamyśle organizatorów miała być spotkaniem teoretyków ze świata nauki z praktykami, stosującymi na co dzień przepisy ustawy, dokonał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu podkreślił wielką odpowiedzialność ciążącą na osobach odpowiedzialnych za wydawanie publicznych pieniędzy. Przyznał, że z takimi zadaniami styka się na co dzień osobiście i wie, że zasadniczą kwestią przy podejmowaniu decyzji jest precyzyjna znajomość prawa. Aby nie popełnić błędów nieodzownym jest zatem poleganie na specjalistach, takich jak zgromadzeni uczestnicy konferencji. Dziękując prof. Tadeuszowi Włudyce, kierownikowi Katedry Polityki Gospodarczej UJ, za współorganizowanie konferencji, życzył wszystkim owocnych obrad oraz dodał, iż "im bardziej będą one burzliwe, tym łatwiej w przyszłości będzie się pracowało ludziom odpowiedzialnym za gospodarowanie środkami publicznymi".

W przemówieniach otwierających konferencję podkreślone zostało znaczenie ustawy, która stoi na straży fundamentalnej zasady demokracji jaką jest rozliczalność władzy publicznej przez suwerena, czyli naród. Wśród oczekiwań dotyczących spotkania, w którym uczestniczyło wielu radców prawnych oraz kierowników regionalnych izb obrachunkowych, wymieniono umożliwienie dysponentom środków publicznych poznania mechanizmów działania ustawy oraz zaznajomienie się z zasadami planowania działań kontrolnych, które w zamierzeniu mają wspomagać dysponentów.

Problematyka konferencji skupiła się głównie wokół zasad odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych oraz zasad etycznego postępowania w zakresie zamówień publicznych i dyscypliny finansów publicznych.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau