Innowacyjny startup Prawos.pl, czyli sukces absolwentki UJ

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka czeka cię przyszłość po ukończeniu wymarzonego kierunku studiów? Czy uda ci się znaleźć pracę zgodną z twoimi zainteresowaniami? Początek dorosłego życia często może przerażać, kończymy beztroskie studenckie lata i rozpoczynamy wyścig po kolejnych szczeblach kariery, wikłając się tym samym w pędzący wir korporacji i kolejnych wyzwań.

Jednakże czy takie cele przyświecają pełnym zapału studentom prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego na początku drogi? Są młodzi, ambitni i z całą pewnością z najlepszym pomysłem na swoją przyszłość. W wielu przypadkach marzą o zawrotnej karierze na rynku usług  prawnych – niestety, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. O pracę w kancelarii jest coraz trudniej. Eksperci wskazują na przesycenie rynku prawniczego, adwokatów i radców prawnych jest w Polsce już bardzo wielu, prawie 55 tysięcy. Co więcej aktualnie ponad 17 tysięcy aplikantów przygotowuje się do rozpoczęcia indywidualnej praktyki, jak wynika z danych Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Pomysł na sukces – aplikacja adwokacka czy własny biznes?

Jak pogodzić marzenia o przyszłości związanej z rynkiem prawnym oraz realiami, jaki ów rynek nam oferuje? Monika Świędrych – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i główna założycielka portalu Prawos.pl – znalazła dla siebie takie rozwiązanie.  Postanowiła zrezygnować z podążania utartą ścieżką i stworzyć swój własny prawniczy startup.  Drogę do sukcesu rozpoczęła od wybrania swojego wymarzonego kierunku studiów i uczelni, jakim okazało się być prawo na WPiA UJ. To właśnie tam zdobyła wiedzę i wykształcenie, które dzisiaj zaowocowały tak ogromnym sukcesem.

Szansą na rozwinięcie skrzydeł był również program Erasmus, który pozwolił Monice  wyjechać do Niemiec. Podczas studenckiej wymiany dostrzegła, jak ogromna jest różnica między naszym rynkiem prawniczym, a tym, który tam funkcjonuje. W Polsce istniały już strony, gromadzące dane na temat kancelarii prawnych, jednak były one nieaktualne oraz prezentowały jedynie dane teleadresowe. Tutaj właśnie Monika znalazła niszę, którą postanowiła wypełnić tworząc portal Prawos.pl - najnowocześniejszą platformę do poszukiwania pomocy prawnej online.

Czym jest Prawos.pl?

Miesięcznie ponad milion osób szuka pomocy prawnej właśnie przez Internet. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, Świędrych stworzyła swoisty "Facebook dla prawników", gdzie każdy prawnik może dodać swoje zdjęcie, dziedziny prawa, którymi się zajmuje, a także własne publikacje. Portal umożliwia w bardzo szybki i łatwy sposób znalezienie kancelarii wyspecjalizowanej w obszarze prawa, który nas interesuje.  Prawos.pl mimo niedawnego pojawienia się na polskim rynku już zdążył podbić serca polskiej społeczności i stać się wiodącą marką prawniczą w Internecie. Od początku istnienia platformy – październik 2015 roku -  Prawos.pl podjął współpracę z ponad dwoma tysiącami kancelarii i każdego dnia zyskuje setki nowych użytkowników.

Podwaliny sukcesu

Uniwersytet Jagielloński kształci nie tylko najlepszych przyszłych prawników, ale przede wszystkim ludzi kreatywnych i przedsiębiorczych, z pasją oraz pomysłem na życie. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwalają każdemu absolwentowi na wybór własnej drogi do sukcesu, takie podstawy muszą procentować w przyszłości. Monice się udało, osiągnęła  sukces, chociaż jak sama mówi, to dopiero początek ciężkiej pracy. Dla swoich młodszych kolegów ma dzisiaj jedną radę: pomimo wyboru jakiego już dokonali, nie należy zamykać się na inne branże; nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy pojawi się dla nas szansa.

Zapraszamy do zapoznania się z portalem naszej absolwentki: www.prawos.pl.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji w radiu RDC, którego gościem była nasza absolwentka.

tekst: Julia Kurzyna