Wystawa fotografii Aleksandry Dzik

1 marca 2016 w Instytucie Socjologii UJ odbył się wernisaż wystawy zdjęć Aleksandry Dzik - "Codzienność w górach". Autorka jest alpinistką młodego pokolenia i przewodniczką górską. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł "Śnieżnej Pantery".

Aleksandra Dzik jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi. Prowadzi prezentacje, warsztaty i szkolenia, związane z aktywnością górską i podróżami.

Słowo wstępne podczas wernisażu wygłosił dr hab. Wiesław Gumuła, prof. UJ z Zakładu Badania Kultury Współczesnej IS UJ. Profesor zaproponował przyjrzenie się prezentowanym fotografiom z perspektywy socjologii codzienności oraz z uwzględnieniem znanych kategorii socjologicznych, takich jak: więź społeczna, grupa społeczna, tożsamość, interakcje, kontakt kulturowy itp.

Autorka zdjęć Aleksandra Dzik tak tłumaczyła swoją motywację do przygotowania wystawy i przyjętą konwencję prezentacji fotografii:

"Postronny obserwator, osoba niezwiązana z alpinizmem, przeważnie ma szanse poznać tę dziedzinę aktywności jedynie przez pryzmat fotografii, wypowiedzi czy filmów, stworzonych przez osoby bezpośrednio w nią zaangażowane. Narracje te często koncentrują się na akcentowaniu niecodzienności i wyjątkowości sytuacji, panujących warunków, podejmowanej aktywności. Pomijają za to zwyczajność codziennych sytuacji i podejmowanych w nich działań. Obcując od lat z górami oraz społecznym światem ludzi gór, staram się osobom nie mających podobnych doświadczeń pokazywać inny wymiar alpinizmu. Bardziej codzienny niż niecodzienny. Niepozbawiony ekstremalnych wyzwań, surowych warunków czy sytuacji granicznych, ale jednocześnie pozwalający człowiekowi dostosować po trosze siebie, a po trosze otaczającą go przestrzeń tak, aby w niecodziennych dla większości ludzi okolicznościach móc prowadzić w miarę zwykłe codzienne życie".

Fotografie prezentowane w ramach wystawy odbijają różne wymiary "codzienności w górach" od momentu rozpoczęcia działalności górskiej w wiosce u podnóża gór, poprzez wędrówkę z karawaną, życie w bazie, aż po wspinaczkę w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pomysłodawcą wystawy jest Zakład Badania Kultury Współczesnej IS UJ.

Wystawę można oglądać w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, I piętro (korytarz).

Tekst: dr hab. Małgorzata-Bogunia Borowska, kierownik Zakładu Badań Kultury Współczesnej UJ.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską