Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Collegium Maius wręczono dyplomy Człowieka Roku i Małopolanina Roku

W Collegium Maius wręczono dyplomy Człowieka Roku i Małopolanina Roku

W 25. rocznicę sprawowania funkcji premiera RP Jana Olszewskiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego nagrodzono dyplomami Człowieka Roku 2015. Tytułami uhonorowała ich Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Z kolei Małopolaninami Roku 2015 zostali Zofia Gołubiew i ks. Jacek Stryczek. Uroczystości, która odbyła się 10 marca w auli Collegium Maius, przewodniczył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Jana Krzysztofa Bieleckiego wyróżniono za "działalność publiczną na rzecz odrodzonej Rzeczypospolitej, przeprowadzenie reform gospodarczych kraju, zawarcie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i działa na rzecz budowy demokracji w czasach 'Solidarności'".

- Stawialiśmy fundamenty państwa. Aby mogło ono istnieć jako suwerenne, musiało być wbudowane w międzynarodowe, gospodarcze, polityczne i wojskowe struktury. Musiało zrzucić z siebie jarzmo kraju niewypłacalnego. Na początku transformacji byliśmy bankrutem. Tylko dzięki porozumieniu z naszymi wierzycielami zdołaliśmy uporządkować długi, a następnie zacząć budować nową gospodarkę - powiedział premier Jan Krzysztof Bielecki.

Jana Olszewskiego uhonorowano za "działalność publiczną na rzecz odrodzonej Rzeczypospolitej, działań na rzecz integracji Polski z NATO i Wspólnotami Europejskimi, budowy demokracji, obrony praw człowieka, niezłomnej postawy w opozycji przedsierpniowej oraz w czasach 'Solidarności'".

- Premier Jan Olszewski zawsze uważał, że podstawą demokracji jest samorządność. To na poziomie samorządów gminnych rozwiązywane są prawdziwe problemy ludzi. Dziś, gdy jesteśmy świadkami tak głębokich podziałów politycznych na szczeblu centralnym, samorządy pozostają nadzieją, że dzięki nim zdołamy zasypać tę przepaść. Premier Olszewski wyraża przekonanie, że w tym środowisku zrodzi się ruch, który odbuduje więzi społeczne oraz polskość, o którą przez dziesiątki lat walczyło wiele osób - mówił w imieniu byłego premiera RP Michał Chodakowski.

Podczas uroczystości wręczono także tytuły Małopolanina Roku 2015. Zofii Gołubiew, wybitnemu historykowi sztuki i dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2000-2015, przyznano to wyróżnienie "w uznaniu zasług dla polskiej kultury, małopolskiego muzealnictwa oraz za wieloletnią działalność, dzięki której piękno i sztuka wzbogaca nasze życie, a kultura i tradycja nadaje sens wielu naszym działaniom".

- Moja 40-letnia praca w muzeum nauczyła mnie wielu wartości. Pierwsza z nich to współpraca, a nie bezwzględna rywalizacja i dążenie do zniszczenia konkurencji. Drugą wartością jest szacunek w miejsce pogardy czy lekceważenia. Niezwykle wysoko cenię także jakość i pokorę. Na koniec wymienię jeszcze zaufanie i ufność w miejsce podejrzliwości i wszelkiego rodzaju oszustw. Muzeum Narodowe w Krakowie powstało jako instytucja zaufania publicznego i cieszy się nim do dziś - powiedziała Zofia Gołubiew.

Dyplom Małopolanina Roku 2015 odebrał również ks. Jacek Styczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. W uzasadnieniu dla nadania tego tytułu przeczytać można: "w uznaniu dla Duszpasterza Ludzi Biznesu i Wolontariatu, za działalność charytatywną i społeczną, propagowanie etyki i solidarności w biznesie oraz organizację Szlachetnej Paczki - jednej z największych w Polsce akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących, która angażując corocznie milion osób w wolontariat, ludziom ubogim daje szansę i nadzieję, a bogatym pomaga czynić dobro".

- Dla człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Nie rozumiem, że czegoś się nie da. Miarą wielkości człowieka są wyzwania, które podjął i wygrał - przekonywał ks. J. Stryczek.

Laureatami przyznawanych przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP tytułów Człowieka Roku byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Danuta Huebner, Jan Nowak- Jeziorański, Władysław Bartoszewski, kard. Marian Jaworski, Krzysztof Penderecki i Ewa Kopacz.

Tytuł Małopolanina Roku, przyznawany od 1995 roku przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, i tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju, otrzymali m.in. prof. Andrzej Zoll, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Brzeziński, Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, prof. Franciszek Ziejka, Anna Polony, Jerzy Trela i Kamil Stoch. Tytuł Małopolanina Wszechczasów przyznano św. Janowi Pawłowi II.

Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron