Miasto Kraków nagradza naukowca z UJ

Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski wręczył Nagrody Miasta Krakowa za rok 2012. Nagrody zostały wręczone 20 grudnia 2012 roku podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody za najlepsze prace dyplomowe. Wyróżnienie za pracę dyplomową otrzymała dr Anna Kocot - absolwentka Wydziału Polonistyki UJ, autorka pracy doktorskiej pt. "Kształt typograficzny szesnastowiecznych druków krakowskich – oficyny Floriana Unglera i Macieja Wirzbięty" (promotor: dr hab. Janusz Gruchała, prof. UJ).

Dr Anna Kocot jest tłumaczem języka francuskiego, redaktorem, asystentem w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z historii książki polskiej.

Zwyczaj nagradzania ludzi szczególnie zasłużonych dla miasta ma w Krakowie wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Obecnie Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są za osiągnięcia w okresie dwóch lat poprzedzających rok ubiegania się o nagrodę lub za całokształt dokonań, a także za prace dyplomowe obronione w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Data opublikowania: 08.01.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka