Maciej Miechowita na znaczkach pocztowych

Chcąc uczcić 555. rocznicę urodzin Macieja z Miechowa, Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy z jego wizerunkiem.

Kolekcjonerski znaczek opracował Paweł Olchawa, natomiast pomysł jego wyemitowania wysunął Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Macieja Miechowity. Poczta Polska wyemitowała łącznie czterdzieści sztuk znaczka, który trafi jako muzealny eksponat między innymi do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius i do Muzeum Ziemi Miechowskiej. Dziesięć znaczków zostanie zlicytowanych 26 stycznia 2013 r. podczas balu charytatywnego w Domu Generałów w Miechowie. Dochód ma zostać przeznaczony na budowę pomnika Macieja z Miechowa, którego odsłonięcie planowane jest w 2013 roku w 490. rocznicę śmierci Miechowity.

Maciej Miechowita (właściwie Maciej Karpiga) urodził się w 1457 r. Był ośmiokrotnym rektorem Akademii Krakowskiej, a także lekarzem, autorem książek medycznych, historykiem, geografem, alchemikiem oraz astrologiem. Studiował na Akademii Krakowskiej, następnie pogłębiał studia medyczne za granicą, prawdopodobnie we Włoszech (Bolonia, Padwa i Florencja). Po powrocie do kraju rozpoczął praktykę medyczną. Ok. roku 1500 został wykładowcą i profesorem Akademii Krakowskiej, gdzie ufundował m.in. drugą katedrę medycyny. Był lekarzem nadwornym Zygmunta I Starego.

informację podał "Dziennik Polski"

Data opublikowania: 08.01.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka