Absolwent UJ nagrodzony w konkursie na prace o technologii JAVA

Firma e-point SA ogłosiła wyniki 7. edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu rozwiązań internetowych realizowanych w technologii JAVA. W tym roku nagrodzone zostały prace dyplomowe, które zostały napisane i obronione na 3 różnych uczelniach.

Laureatem drugiego miejsca został absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Bartłomiej Kozłowski, autor pracy magisterskiej pt. „Projekt i implementacja skalowalnej aplikacji do rozpowszechniania informacji lokalnych". Otrzyma on nagrodę w wysokości 5 000 złotych.

Bartłomiej Kozłowski w swojej pracy porusza bardzo aktualny i ważny aspekt zmian społecznych związanych z globalnym upowszechnieniem się technologii informacyjnych, w szczególności internetu. Z uwagi na globalny charakter informacje, które docierają do końcowych odbiorców najczęściej ich nie dotyczą, stawiając ich zazwyczaj w roli biernych obserwatorów. "Niemal każdy wie o otwarciu nowego odcinka autostrady na drugim końcu kraju, choć niewielu słyszy o otwarciu nowego placu zabaw na swoim osiedlu" – pisze autor pracy. Stworzona w ramach pracy aplikacja HereHappens jest próbą zbudowania środowiska odbudowy i nawiązywania lokalnych więzów społecznych. Kluczowy jest pomysł pozwalający na związanie publikowanych informacji z bardzo dokładną lokalizacją geograficzną ich powstawania. Możliwe jest wyszukiwanie informacji ściśle dotyczących wybranego miejsca. Jarosław Błąd, przewodniczący jury konkursu, dyrektor ds. realizacji w e-point, podkreśla, że pracę Bartłomieja Kozłowskiego wyróżnia „świadomy i zdroworozsądkowy wybór technologii oraz środowiska wdrożenia aplikacji, cechujący zazwyczaj w pełni dojrzałych i doświadczonych inżynierów".

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Michał Solski z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie ("Agentowy system wspierający pracę korporacji taksówkowych"), trzecie - absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej Rafał Sadłowski ("Praktyczna weryfikacja użyteczności standardu HTML5 w multimedialnej komunikacji interaktywnej").

Data opublikowania: 11.01.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka