Ambasador Bułgarii z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

16 maja 2016 r. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak gościł w Collegium Novum ambasadora Bułgarii Emila Savova Yalnazova.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Elżbieta Górska, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ dr hab. Magdalena Dyras oraz  kierownik Zakładu Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej w tymże instytucie prof. Celina Juda. Ambasadorowi towarzyszyła jego małżonka Sylvia Yalnazova.

Wśród poruszonych tematów znalazły sie m.in. kwestie dotyczące relacji polsko-bułgarskich, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów w dziedzinie kultury i nauki. W tym kontekście, prof. Celina Juda zaprezentowała zebranym profil Zakładu Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej UJ , pokrótce omawiając jego działalność naukową i dydaktyczną. Zwróciła przy tym uwagę na dobrze rozwiniętą i owocną współpracę tej jednostki z uczelniami bułgarskimi, która przejawia się m.in. w ożywionej wymianie studenckiej.

Uczestnicy spotkania podkreślili konieczność kontynuowania i rozwoju współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a stroną bułgarską i zadeklarowali gotowość wspierania rozmaitych inicjatyw w tym zakresie.

Po spotkaniu przedstawiciele Wydziału Filologicznego UJ udali się z ambasadorem do biblioteki publicznej przy ul. Rajskiej, gdzie dokonali otwarcia wystawy fotograficznej Akademii Sztuk Pięknych, Muzyki i Tańca w Płowdiwie.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim