Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji gotowy

Dwa lata od rozpoczęcia budowy, nowy gmach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), uzyskał pozwolenie na użytkowanie. W budynku przy ul. Krupniczej znajdują się sala audytoryjna, sale wykładowe i seminaryjne oraz sala rozpraw. Inwestycja w całości została sfinansowana z pieniędzy własnych WPIA UJ i wyniosła ok. 22 mln zł. Studenci rozpoczną tu naukę w październiku.

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oznacza, że już wkrótce w budynku odbędą się pierwsze zajęcia. Ma to nastąpić po inauguracji nowego roku akademickiego. Wcześniej, bo we wrześniu, zaplanowano tu kilka konferencji. Obecnie w obiekcie realizowane są ostatnie prace montażowe.

Trzykondygnacyjny gmach powstał na wąskiej działce pomiędzy Auditorium Maximum UJ a Teatrem Groteska. Serce obiektu stanowi sala audytoryjna mogąca pomieścić 556 osób, którą można za pomocą ściany przesuwnej podzielić na dwie części. Wyposażono ją w nowoczesny sprzęt, jak projektory laserowe, głośniki naścienne i sufitowe, mikrofony oraz pulpit sterujący systemem AV, nagłośnieniem i oświetleniem. Znajdują się tu również dwie kabiny tłumaczeń symultanicznych. Ponadto w budynku mieszczą się 2 sale wykładowe (po 149 miejsc) oraz 5 sal seminaryjnych (3x49 miejsc i 2x42 miejsca).

- Jest to nasz trzeci budynek, przy czym nie rezygnujemy z żadnego. Od nowego roku akademickiego będą tu prowadzone zajęcia, które dotychczas odbywały się w sąsiednim Auditorium Maximum oraz w salach wynajmowanych w centrum Krakowa. Moim głównym zamiarem było wybudowanie auli, która odpowiadałaby naszym naborom. Z pewnością przeniesiemy tu również, cieszące się wysoką frekwencją, wykłady z prawa cywilnego. Od samego początku chcieliśmy stworzyć obiekt wyłącznie do celów dydaktycznych, dlatego projekt nie przewidywał gabinetów czy pomieszczeń administracyjnych - mówi dziekan WPiA UJ prof. Krystyna Chojnicka.

Całość inwestycji uzupełnia pomieszczenie do symulacji procesów. Wyposażono je m.in. system rejestracji rozpraw umożliwiający śledzenie mówiącego oraz komplet mebli sądowych. Dzięki temu studenci będą kształceni w sposób zbliżony do tego, co ich czeka w praktyce, zarówno jako strony postępowania, jak i oskarżyciela czy sędziego.

- Od kilku lat, w niewielkich grupach, prowadzimy szkolenia warsztatowe. Symulowanie rozpraw będzie niezwykle cenną formą zdobywania umiejętności prawniczych. Wszystko będzie odbywać się, jak w prawdziwym sądzie. Dzięki togom i profesjonalnemu wyposażeniu sali studenci będą mogli wczuć się w klimat rozprawy - tłumaczy profesor Krystyna Chojnicka.

Budowa budynku przy ulicy Krupniczej rozpoczęła się w połowie 2014 roku. Przed kilkoma dniami WPiA UJ uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Powierzchnia zabudowy wynosi 1090 m kw., a powierzchnia użytkowa niemal 3400 m kw. Generalnym wykonawcą była krakowska firma Łęgprzem. Inwestycja pochłonęła ok. 22 mln złotych. Wydział sfinansował ją w całości z środków własnych.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską