Granty dla młodych naukowców od resortu nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozstrzygnęło w piątek 5. edycję konkursu "Iuventus Plus". Resort, na finansowanie 56 zwycięskich projektów młodych naukowców, przeznaczy 15 mln złotych. Wśród laureatów znalazło się 9 uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 2,3 mln złotych.

Jak poinformowało MNiSW, w 5. edycji konkursu wyłoniono 56 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 86 pkt. W sumie rozpatrzono 894 wnioski. 15 mln zł resort nauki przeznaczy na finansowanie projektów młodych naukowców, do 35 roku życia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy w publikacjach o zasięgu międzynarodowym.

Wśród laureatów znalazło się 9 uczonych z UJ, którzy na co dzień prowadzą badania na wydziałach: Chemii; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki i Informatyki oraz Lekarskim. Ministerstwo przekaże na zwycięskie projekty 2 346 685,00 zł. Szczegółowa lista nagrodzonych jest dostępna na stronie internetowej resortu nauki.

Była to ostatnia edycja konkursu "Iuventus Plus". Jego kontynuowanie, pod zmienioną nazwą "Sonatina", MNiSW powierzyło Narodowemu Centrum Nauki. W nowym konkursie o granty w będą mogli ubiegać się naukowcy do 3 lat po doktoracie, a uzyskane środki pozwolą na sfinansowane ich etatów badawczych oraz krótkoterminowych staży zagranicznych. Konkursy mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii