List rektora UJ do posła Rafała Grupińskiego

Pismo jest odpowiedzią rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka na wypowiedź posła Rafała Grupińskiego podczas sejmowej debaty dotyczącej wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. List został wysłany do poznańskiego biura poselskiego parlamentarzysty.

Szanowny Panie Pośle,

z zażenowaniem obejrzałem Pana wystąpienie w Sejmie RP z 21 lipca br. podczas debaty dotyczącej wyboru nowego prezesa IPN, w którym w sposób bezpardonowy i tendencyjny zaatakował Pan Uniwersytet Jagielloński i jego absolwentów.

Dla swojej doraźnej i wątpliwej korzyści politycznej, nazywając Uniwersytet Jagielloński "locum fatalis" i podważając dokonania naszych wszystkich absolwentów, obraził Pan całą wspólnotę akademicką najstarszej polskiej uczelni wyższej.

Zwracam się do Pana jako do polonisty, absolwenta znamienitego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, historyka i wykładowcy akademickiego z uprzejmą prośbą o niewłączanie Uniwersytetu Jagiellońskiego do walki politycznej.

Niestety Pana wczorajsze wystąpienie skłania do refleksji, że obca jest Panu troska o poziom debaty publicznej w naszym kraju.

Z wyrazami należnego szacunku,

prof. dr hab. med. Wojciech Nowak
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ