Dar dla młodych na święto młodych

22 lipca 2016 r. w Sali Senackiej Collegium Novum UJ odbyła się konferencja prasowa poświęcona promocji publikacji pt. ,,World Youth Days - Testimony to the Hope of the Youth" (Światowe Dni Młodzieży – Świadectwo Nadziei Młodych). Wzięli w niej udział redaktorzy naukowi monografii: prodziekan Wydziału Studiów Politycznych i Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Andrzej Porębski i  ks. prof. Józef Stala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a także ks. dr Bolesław Karcz, dyrektor Wydawnictwa Naukowego UPJPII, w którym praca została wydana.

W trakcie spotkania ks. dr Bolesław Karcz wyraził wielką radość z powodu powstania tej publikacji, będącej owocem szeroko zakrojonej współpracy międzyuczelnianej i międzynarodowej. - To dar dla młodych na święto młodych – oznajmił. Z kolei prof. Andrzej Porębski zwrócił uwagę m.in. na bezprecedensowy i niepowtarzalny charakter inicjatywy papieża Jana Pawła II, która dała początek wydarzeniom o ogromnej dynamice i doniosłości kulturowej.

„W nowo wydanej anglojęzycznej monografii promowana jest idea Światowych Dni Młodzieży nie tylko w wymiarze historycznym, społecznym i kulturowym, ale również w wymiarze religijnym, duchowym, integracyjnym, pedagogicznym i naukowym. Publikacja jest próbą kontynuacji wezwania i myśli papieża Jana Pawła II, któremu bardzo zależało na młodych.

Dodatkowo monografia jest próbą przybliżenia i uświadomienia czytelnikom chrześcijańskiej tożsamości i tradycji Polski, jej wkładu w europejską kulturę i cywilizację łacińską, także w kontekście 1050 rocznicy Chrztu Polski przypadającej w 2016 r.

Redaktorom publikacji udało się zaprosić do współpracy liczne, zr6znicowane i kompetentne grono autor6w. W pierwszej części glos zabrali m.in. najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II, będący świadkami rodzącej się idei światowych spotkań młodych katolik6w i jej kolejnych realizacji - kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanislaw Ryłko, abp Celestino Migliore, Marcello Bedeschi. Obok nich wypowiedziały się także osoby z tzw. ,,pokolenia JP2" oraz wybitni specjaliści, obserwujący ŚDM z perspektywy swoich dyscyplin - społecznej komunikacji, prawa, etyki, geografii czy dziennikarstwa" – czytamy w materiałach organizatorów.

Wersja elektroniczna publikacji udostępniona będzie bezpłatnie online.

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w <span lang="la">Academia Europaea</span>

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Academia Europaea