Młodzi ekolodzy z całego świata debatują w Auditorium Maximum

Z udziałem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, ministrów środowiska Polski i Włoch, naukowców, kardynałów i młodzieży z całego świata rozpoczęła się w Auditorium Maximum UJ jednodniowa konferencja "Ekologia integralna. Laudato Si. Młodzi bohaterami zmian". Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących rozpoczynających się jutro w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

- Jest mi ogromnie miło, że ten wielki tydzień rozpoczyna się dziś w Uniwersytecie Jagiellońskim, którego mam zaszczyt być rektorem. Większość z nas zna encyklikę Ojca Świętego Laudato Si. Dla mnie najistotniejszą kwestią w niej było połączenie ekologii przyrody z ekologią człowieka. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz ma rację, mówiąc, że przyszłość należy do młodego pokolenia. Cieszę się, że młodzież spotyka się, aby w tak ważnych dniach, jakim są Światowe Dni Młodzieży, myśleć o przyszłości - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Poniedziałkowe obrady są kontynuacją konferencji Integralność stworzenia zorganizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży w Rio w 2013 roku. Nowym elementem, w porównaniu z poprzednim spotkaniem, jest przede wszystkim treść encykliki Laudato Si, w której papież Franciszek rozwija pojęcie ekologii integralnej, koncentrując się na człowieku - w szczególny sposób człowieku biednym, słabym, pokrzywdzonym. Poruszony będzie również temat prawa do żywności i do ziemi w wielu jego kontekstach, między innymi zrównoważonego rozwoju, demokracji, problemów z dostępem do żywności i zasobów wodnych. Zrównoważony rozwój, bardziej niż jako granica, której nie można przekraczać, powinien być postrzegany jako sposób życia.

Oprócz naukowców i specjalistów z dziedziny ochrony środowiska, wystąpią również młodzi ludzie, którzy rozpoczynając konferencję, wprowadzą zebranych w tematykę encykliki Laudato Si. W drugiej części konferencji odbędą się 4 panele dyskusyjne, a ich podsumowania dokonają ministrowie środowiska Polski i Włoch.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii