Senat UJ opowiedział się za budową szpitala w Prokocimiu

- Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego poparł potrzebę i konieczność kontynuowania realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą "Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu", stanowiącego program wieloletni Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej oraz element strategicznego planu rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi Katarzyna Pilitowska, rzecznik prasowy UJ.

Szacunkowy koszt budowy szpitala wynosi 1,2 mld zł. Z tej kwoty 800 mln stanowią gwarancje rządowe. Zarząd województwa małopolskiego dofinansuje inwestycję w kwocie ok. 60 mln euro. W ramach dofinansowania ze strony Uniwersytetu planowane jest wykorzystanie środków pozauczelnianych zagranicznych i krajowych, uzyskanych ze zbiórki publicznej oraz komercyjnego zagospodarowania terenów w rejonie ul. Kopernika oraz działek Collegium Medicum w Prokocimiu, nieobjętych inwestycją. Kapitał ten zostanie uruchomiony po wyczerpaniu środków pochodzących z dotacji budżetu państwa.

Pierwsze plany budowy nowego Szpitala Uniwersyteckiego sięgają 1958 roku. W ostatnich latach wydawało się, że prace budowlane wreszcie ruszą, ale inwestycję oprotestowali ekolodzy. Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody domagał się ochrony samosiejek, które wyrosły na działce, gdzie ma być budowany szpital.

Data opublikowania: 31.01.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały