Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego w Chinach

Delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego w Chinach

Delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego pod przewodnictwem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka gościła w Chinach w dniach od 7 do 11 grudnia 2016 roku. W jej skład weszli również: dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ prof. Adam Jelonek oraz dyrektor Instytutu Konfucjusza dr Joanna Wardęga i wicedyrektor Instytutu - pan Han Xinzhong.

Podczas pobytu odbył się szereg spotkań, przede wszystkim na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO), który jest najlepszą chińską uczelnią kształcącą tłumaczy, dyplomatów, specjalistów od współpracy międzynarodowej. UJ i PUJO intensywnie współpracują już od ponad dekady. Spotkanie z rektorem PUJO prof. Peng Longiem i prorektorem prof. Yan Guohua oraz dziekanem Wydziału Języków i Kultur Europejskich prof. Zhao Gangiem dotyczyło pogłębienia współpracy, zwłaszcza w zakresie tworzonych we współpracy obu uczelni studiów I i II stopnia.

Przykładem na doskonałą kooperację UJ i PUJO był również fakt, że Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i Instytut Konfucjusza w Krakowie zostały członkami-założycielami International Society for Chinese Culture Studies, które zostało powołane przez PUJO i inne czołowe chińskie uczelnie: Renmin University, Minzu University, Beijing Normal University i Zhejiang University oraz kilku partnerów z zagranicy. Co więcej, w organizowanej 16 grudnia przez Centrum Studiów Polskich PUJO konferencji poświęconej relacjom polsko-chińskim udział weźmie czworo uczonych z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

8 grudnia w Pekinie delegacja wzięła udział w roboczej konferencji Instytutów Konfucjusza współtworzonych przez tę chińską uczelnię z 22 partnerami w Europie, Azji i USA. Rektor UJ wygłosił przemówienie podczas ceremonii zamknięcia konferencji.

Tego samego dnia delegacja odwiedziła najstarszą w Chinach Katedrę Języka Polskiego, w której obecnie uczy się języka polskiego ponad czterdziestu chińskich studentów. Studenci III roku, którzy poprzedni semestr spędzili w Szkole Języka i Kultury Polskiej UJ, podzielili się swoimi wrażeniami z Krakowa, a na pożegnanie zaśpiewali kilka polskich piosenek, w tym "Kukułeczkę" w wersji polskiej i chińskiej.  

W drugiej części wizyty przedstawiciele UJ wzięli udział w ogólnoświatowej konferencji Instytutów Konfucjusza, która odbyła się w Kunmingu, stolicy prowincji Yunnan. Przy tej okazji doszło do spotkania z wiceministrem edukacji Chin prof. Hao Pingiem, który w 2006 roku, jako ówczesny rektor Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, podpisywał w Collegium Maius UJ umowę o współpracy między UJ i PUJO. Podczas spotkania zostały podpisane dwa porozumienia dotyczące przyszłości Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Pierwsze dotyczyło przedłużenia funkcjonowania Instytutu Konfucjusza, który we wrześniu obchodził dziesiątą rocznicę istnienia.  Druga umowa dotyczyła utworzenia nowej siedziby Instytutu przy wsparciu strony chińskiej.

W 2017 roku działalność Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie" została uhonorowana tytułem Confucius Institute of the Year. Zaszczytne wyróżnienie 10 grudnia w imieniu instytutu odebrał rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron