Łagodna zima sprzyja budowie Szpitala Uniwersyteckiego

Dobra informacja dla mieszkańców Małopolski. Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, której inwestorem jest Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, przebiega według założonego planu. Dzięki łagodnej zimie kolejne budynki pną się w górę. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Planowana wartość inwestycji to ponad 1,2 mld zł.

Prace budowlane na 15-hektarowej działce w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego w Krakowie-Prokocimiu rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. Dziś obserwujący plac budowy mogą zobaczyć kondygnacje poszczególnych budynków. Wykonawcy zakończyli już w stu procentach konstrukcję wielopoziomowego parkingu na 730 miejsc postojowych oraz budynków, w których znajdą się kotłownia, pralnia, kuchnia oraz stacja rozprężania gazów. Budowa 6 z 9 segmentów budynku głównego osiągnęła stan surowy otwarty. W większości z nich trwa już montaż stolarki okiennej. Na finiszu jest też budowa pozostałych 3 segmentów. Trwają też prace związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej, deszczowej czystej i brudnej oraz zakaźnej.

Szczegółowy stan zaawansowania robót dostępny jest na stronie internetowej inwestycji. Znajdują się tam również zdjęcia z poszczególnych etapów budowy oraz wizualizacje.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składać się będzie z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej, leczniczą w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego, dydaktyczną służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej oraz naukową, która pozwali na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu.

Planowana wartość całej inwestycji wynosi 1 230 060 000 złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa (z tej puli do końca 2016 roku wydano ponad 269 mln zł). Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika.

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR