UJ rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem w Nowym Sadzie

11 Maja 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim miało miejsce podpisanie memorandum o współpracy z Uniwersytetem w Nowym Sadzie (Serbia). Wydarzenie to stanowi oficjalny początek współpracy pomiędzy obiema uczelniami, z nadzieją na jej owocny rozwój w najbliższych latach.

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w Sali Senackiej Collegium Novum UJ. Dokument sygnowali prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn oraz rektor Uniwersytetu w Nowym Sadzie prof. Dušan Nikolić. Obecni byli również udział prof. Snežana Smederevac, prorektor Uniwersytetu w Nowym Sadzie ds. naukowych, oraz dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS prof. Marek Stankiewicz.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli rozwój współpracy zarówno na szczeblu ogólnouniwersyteckim, jak i poszczególnych jednostek.

Delegacja władz Uniwersytetu w Nowym Sadzie przebywa z dwudniową wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W jej ramach przedstawiciele serbskiej uczelni złożyli również wizytę w Małopolskim Centrum Biotechnologii oraz Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, a także zwiedzili Muzeum UJ Collegium Maius. 12 maja wezmą udział w uroczystych obchodach Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytet w Nowym Sadzie został założony w 1960 r. Posiada 14 wydziałów, z których większość znajduje się w Nowym Sadzie – stolicy okręgu autonomicznego Wojwodina, a 5 w innych miejscowościach – Suboticy, Somborze i Zrenjaninie. Na uniwersytecie kształci się ponad 50 tysięcy studentów, co czyni go druga największą uczelnią w Serbii i jedną z największych w Europie Środkowej.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim