Rozmowy o Ustawie 2.0 na UJ

O kształcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym dyskutował 15 maja br. Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, z rektorami krakowskich uczelni.

Spotkanie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa odbyło się w Sali Senackiej w Collegium Novum. Ze strony Uniwersytetu uczestniczyli w nim: rektor UJ, a zarazem przewodniczący KRSWK, prof. Wojciech Nowak, prorektorzy: prof. Dorota Malec, prof. Stanisław Kistryn, prof. Jacek Popiel, kanclerz Ewa Pędracka-Kwaskowska, kwestor Teresa Kapcia oraz dziekan Wydziału Filozoficznego prof. Jarosław Górniak jako przewodniczący rady Narodowego Kongresu Nauki.

– Chcielibyśmy w jednej ustawie, nazwanej roboczo 2.0, uregulować materię, która dzisiaj obejmuje: Prawo o szkolnictwie wyższym, Ustawę o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki, Ustawę o zasadach finansowania nauki oraz regulacje w zakresie pożyczek i kredytów studenckich – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. – Wiemy, że każdy z was zastanawia się nad grubością tej ustawy. Zakładamy, że będzie ona kilkakrotnie szczuplejsza niż te wymienione akty prawne łącznie. Chcemy pisać tę ustawę w inny sposób, kierując się inną filozofią legislacyjną. Ograniczymy regulacje ustawowe do najważniejszych kwestii systemowych, znacznie zmniejszymy wolumen przepisów wykonawczych, czyli rozporządzeń, natomiast zagwarantujemy uczelniom większą niż dotąd autonomię – wyjaśniał. Przepisy mają być tak skonstruowane, aby szkoły wyższe mogły więcej spraw zatwierdzić we własnych statutach, zamiast odwoływać się do odgórnych zapisów w rozporządzeniach i ustawie.

Przypomnijmy, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego od przeszło roku trwają prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym zwaną Ustawą 2.0. Jej projekt wicepremier Jarosław Gowin ma przedstawić już we wrześniu br. w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki. Według planów ministerstwa, ustawa ma zostać uchwalona wiosną 2018 roku, a obowiązywać od 1 października 2018 roku, przy czym poszczególne rozwiązania będą wprowadzane w życie stopniowo.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau