Koncert "Dotknij kultury"

23 czerwca 2017 mija już szósty rok, od kiedy na dziedzińcu Collegium Maius UJ organizowany jest koncert z cyklu "Dotknij kultury", zapoczątkowane przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Tym razem uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wybranych utworów wokalistki jazzowej Agi Zaryan w towarzystwie fortepianowego akompaniamentu Michała Tokaja.

"Dotknij kultury" to całoroczny cykl wydarzeń przybliżających osiągnięcia nauki i dziedzictwo kulturowe wszystkim zainteresowanym, bez względu na niepełnosprawność, poglądy, pochodzenie, czy wiek. Od 2012 r. dzięki temu wydarzeniu Collegium Maius wzbogaciło się o wiele adaptacji dotykowych, a przewodnicy muzealni i obsługa placówki doskonalą swoje umiejętności w coraz szerszym otwieraniu tego wyjątkowego miejsca na potrzeby wszystkich zwiedzających. Spotkanie, początkowo organizowane raz w roku, stopniowo przekształcało się w serię rozmaitych wydarzeń, wykładów otwartych i spotkań formalnych i nieformalnych, ale zawsze związanych z pełnym dostępem do kultury, nauki i sztuki. "Dotknij kultury" wpisało się zatem na stałe w życie akademickie i kulturalne Krakowa, a jego zwieńczeniem jest coroczny, czerwcowy koncert na dziedzińcu uniwersyteckiego muzeum.

Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką, której reputacja sięga od Tokyo do Nowego Yorku. Artystka przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w jazzie, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Jest pierwszą oraz jedyną polską wokalistką, której płyty ukazują się nakładem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Wyróżnia ją indywidualny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerokiej publiczności, co zaowocowało nagraniem ośmiu albumów.

Koncerty Agi Zaryan słyną z niepowtarzalnego nastroju. Artystka występuje z powodzeniem na niezliczonych polskich oraz zagranicznych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Izraelu, Turcji, Rosji i Islandii. Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, charyzmie scenicznej i możliwości współpracy z najznamienitszymi muzykami z Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską