Naukowcy z WBBiB opublikowali artykuł w „Cancer Research”

W ubiegłym miesiącu zespół z Zakładu Biochemii Ogólnej WBBiB UJ opublikował na łamach renomowanego czasopisma „Cancer Research” pracę pt. MCPIP1 Downregulation in Clear Cell Renal Cell Carcinoma Promotes Vascularization and Metastatic Progression.

Artykuł dotyczy znaczącej roli białka MCPIP1 w rozwoju, wzroście i unaczynieniu jasnokomórkowego raka nerki. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom, grupie dr Katarzyny Miękus udało się wykazać, że w próbkach pobranych od pacjentów, wraz z rozwojem jasnokomórkowego raka nerki istotnie spada poziom białka MCPIP1, co przekłada się na aktywację czynników zaangażowanych w przerzutowanie. Komórki nowotworowe z obniżonym poziomem MCPIP1 lub zawierające jego zmutową formę charakteryzowały się szybszą proliferacją i aktywnością metaboliczną w warunkach in vitro oraz in vivo i tworzyły szybko rosnące guzy z mocno rozwiniętym systemem naczyń krwionośnych.

Co więcej, komórki z upośledzoną aktywnością RNazową lub wyciszonym białkiem MCPIP1 posiadały wyższy poziom białek oraz czynników transkrypcyjnych zaangażowanych w migrację oraz przerzutowanie nowotworu. Dodatkowo, komórki nowotworowe z wyższym poziomem MCPIP1 były mniej ruchliwe i tworzyły mniej przerzutów do płuc w porównaniu z komórkami kontrolnymi. Uzyskane wyniki wskazują na ochronną rolę białka MCPIP1, jako potencjalnego supresora w trakcie rozwoju nowotworu.

Dalsze badania nad rolą białka MCPIP1 w rozwoju choroby nowotworowej realizowane są w ramach kilku projektów finansowanych z Narodowego Centrum Nauki oraz z dotacji KNOW.

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>