Medycy ze szpitala dziecięcego w USA o leczeniu artrogrypozy

Zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie-Prokocimiu (USD) uczestniczył w światowej konferencji dotyczącej leczenia artrogrypozy (3rd International Symposium on Arthrogryposis), która odbyła się w Filadelfii. Podczas obrad rozmawiano o metodach i wynikach leczenia deformacji układu ruchu w tej chorobie, postępach w genetycznym diagnozowaniu, postępowaniu prenatalnym oraz leczeniu rehabilitacyjnym i ortotycznym.

Artrogrypoza to rzadka choroba polegająca na wrodzonej sztywności stawów. W USD od kilku lat działa jedyne w kraju Centrum Leczenia Artrogrypozy (CLA). Krakowscy specjaliści mogli się więc podzielić z uczestnikami sympozjum bogatym doświadczeniem. Zaprezentowali 9 prezentacji - 5 o charakterze doniesień naukowych opartych na osiąganych wynikach leczenia oraz 4 wykłady dydaktyczne. Ich aktywność została wysoko oceniona przez uczestników konferencji. Przygotowana w CLA skala oceny nasilenia zniekształceń układu ruchu w amioplazji wzbudziła szerokie zainteresowanie i chęć stosowania jej w ośrodkach zajmujących się leczeniem artrogrypozy.

CLA w Stanach Zjednoczonych reprezentowali: dr med. Bartłomiej Kowalczyk, lek. med. Anna Kuźnik-Buziewicz, inż. Monika Wojciechowska, dr n. med. Alicja Fąfara i Michał Gutswa.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny